Rozbouřené peřeje Vavřineckého potoka letos s Bárou Špotákovou

Víkend 14. a 15. října bude pod hrází rybníka Vavřinec po devětatřicáté patřit všem milovníkům jízdy na divoké vodě. Jindy poklidný tok Vavřineckého potoka se po otevření stavidel rybníka promění v dravé peřeje, kde budou odvážlivci bojovat o vítězství v závodech kajakářů a kanoistů nebo si jen přijdou projet téměř šestnáctikilometrový úsek divoké vody.

 

Netradiční sportovní výzva letos vzbudila pozornost dvojnásobné olympijské vítězky a dvojnásobné mistryně světa Báry Špotákové, která v sobotu přijde ze svého titulu patronky projektu ČUS Sportuj s námi extrémní vodáky podpořit.

Stavidla rybníka Vavřinec se otevřou v sobotu ráno v 7 hodin. Od 9,30 budou na divokou vodu vyrážet v krátkých odstupech závodníci na kánoích, kajacích a v gumových plavidlech, konec závodů je plánovaný na brzké odpolední hodiny v závislosti na počtu přihlášených. Start je pod hrází rybníka Vavřinec, cíl o šestnáct kilometrů níže v Toušicích. Těsně před cílem se nachází známá Toušická kaskáda, kterou organizátoři důrazně doporučují nesplouvat, pokud posádky lodí nepatří mezi skutečné profesionály na divoké vodě.

„Většinou se dostaví 300-400 závodníků a k tomu tak 1 500 zájemců o splutí z řad rekreačních vodáků. Na nejlepší tři v každé z pěti soutěžních kategorií – kajak muži a ženy, kánoe C1 a C2 mixy a gumová plavidla – bude čekat odměna. Mezi cenami budou trička, ale také praktické věci, které ocení každý vodák, jako pádla a jiné vybavení. Slavnostní vyhlášení proběhne v rámci zábavy s muzikou v sobotu večer v sokolovně v Horních Krutech,“ upřesnil Václav Polák z pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

Průběžně se v sobotu budou moct plavit i rekreační vodáci, podmínkou je, aby na trati dali vždy přednost závodníkům, s nimiž se setkají. Přípustné nejsou rafty a pramice, děti se mohou účastnit jen v doprovodu dospělé osoby. Druhá šance popasovat se s divokou vodou, která provede účastníky akce mimo jiné zatopeným lesem mezi vzrostlými stromy, nastane v neděli. Vavřinecký rybník se opět začne upouštět v 7 hodin ráno a trasa tentokrát bude náležet nesoutěžním plavbám minimálně do 15 hodin.

„Akce každoročně láká zástupy vodáků z celé země a všech věkových kategorií. Vavřinecký potok splouvají mladší ročníky v doprovodu, ale také senioři nad pětasedmdesát let. Přihlášky nám pokaždé přibývají do posledních chvil před startem a i letos očekáváme velký zájem,“ prozradil Václav Polák.