Rozhýbejte se hned první den v roce. Třeba cestou na Karlštejn

Beroun-KarlštejnNový rok bývá plný předsevzetí, třeba jak se začít více hýbat. Zrealizovat toto přání bude možné hned ze začátku roku. Ve čtvrtek 1. ledna se totiž mezi Berounem a Karlštejnem uskuteční již 37. ročník Novoročního turistického pochodu Stezkou Vojty Náprstka. Tuto akci již tradičně připravuje Turistický oddíl při TJ Lokomotiva Berouna. Letošní ročník pochodu je navíc součástí oslav 750. výročí založení města Berouna, které připadá právě na rok 2015.

Trasa pochodu vede nejstarší turistickou značenou cestou v České republice a prochází chráněnou krajinnou oblastí Český kras. Pochod odstartuje mezi 10 a 10:30 hodin z berounského náměstí od restaurace Alena. Cíl pochodu bude podle tradice v restauraci Pod Dračí skálou na Karlštejně.

„Kdysi jsme začínali na 30 účastnících, vloni už jich bylo 160. Vždy to záleží hodně na počasí, které je v tomto čase nevyzpytatelné. Ale kdyby se tentokrát ukázalo více než 120 účastníků, byli bychom spokojeni,“ říká Pavla Muchová, hlavní organizátorka pochodu.

Organizátoři připravili hned dvě trasy pochodu. Náročnější, 15 km dlouhá trasa, povede po červené turistické značce přes Svatého Jana pod Skálou a Bubovické vodopády. K dispozici však bude i lehčí, dvanáctikilometrová varianta vedoucí kolem Berounky do Srbska a dále k Dubu Sedmi bratří až do cíle. Všichni, kdo pochod absolvují, si domů odnesou účastnické diplomy.

Na pochod se často vydávají celé rodiny i s dětmi nebo parta přátel, která spolu večer předtím slavila Silvestr. A proč se takové akce vlastně zúčastnit? „Lidé se mohou rozběhat hned první den v roce, to rozhodně není na škodu. Setkají se se známými a přáteli, udělají něco pro své zdraví a navíc se mohou pokochat krásnou okolní přírodou,“ doplňuje Pavla Muchová.

Účastníci však zároveň mohou udělat něco dobrého i pro ostatní. Novoroční turistický pochod Stezkou Vojty Náprstka je totiž zařazen do celostátní turistické akce „Novoroční čtyřlístek“, jejíž součástí je i dobročinná sbírka. Stačí si zakoupit malý čtyřlístek a výtěžek z jejich prodeje pak poputuje na budování turistických tras pro vozíčkáře.