Rumcajsovy míle hlásí plno, v lese se bude prohánět tisícovka běžců

Rumcajsovy míle nabídnou tři etapy v romantické krajině Prachovských skal. Foto: Rumcajsovy míle

Kdo se od soboty 6. května do pondělí 8. května vydá do autokempu Jinolice či jeho okolí, setká se zde se spoustou běžců s mapkami v ruce. V malebné krajině v sousedství Prachovských skal se totiž uskuteční jubilejní, desátý ročník závodů v orientačním běhu s názvem Rumcajsovy míle, které nabídnou hned tři etapy.

„Jsme mile překvapeni, co se týče zájmu o naši akci. Necelý týden před závodem už máme prakticky plno. Stop stav je na tisícovce závodníků a jsme si jistí, že bude naplněn a nebude se možné už hlásit na místě. Letos nabídneme jednu novinku, a to v podobě mapy. Ta předchozí byla stará dvacet let a za tu dobu se lesní terén značně změnil. Proto jsme oblast závodu kompletně přemapovali, aby mapa odpovídala aktuálnímu stavu,“ uvedl Jan Mrázek z pořádajícího Sportcentra Jičín.

Na první den je na programu krátká etapa, která v sobotu odstartuje intervalově ve 12 hodin. Na krátkou trať vyrazí závodníci rovněž v neděli, tentokrát od 10 hodin, zatímco v pondělí je ve stejný čas čeká trať klasická. Kromě tras pro zkušené dospělé závodníky bude možnost rovněž proběhnout zjednodušenou trať pro začátečníky a zkrátka nepřijdou ani děti, pro něž budou na místě tratě značené fáborky.

Po celou dobu bude v místě startu rovněž fungovat školka pro děti, kde mohou závodící rodiče využít hlídání. Běžci musejí počítat s náročným terénem plným nástrah v podobě kamení a kořenů. Protože se závody konají v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, není dovoleno používat obuv s hroty. A na životní prostředí myslí organizátoři i dále. Aby omezili plastový odpad, nebudou v cíli v centru závodu k dispozici jednorázové plastové kelímky –ty si na pití mají běžci naopak přinést sami.

„Závody budou s mezinárodní účastí, máme už přihlášené polské běžce. Ti nejlepší se mohou těšit na pěkné ceny v podobě sportovního vybavení a úplně každý si na památku od nás odnese tričko s logem závodů. Každý z účastníků má v ceně startovného rovněž volný vstup do Prachovských skal,“ prozradil Jan Mrázek.