Rumcajsovy míle v orientačním běhu lákají širokou veřejnost

Malebná zákoutí Českého ráje přitáhnou každoročně zástupy milovníků přírody. Od pátku do neděle bude jedno z nejromantičtějších zákoutí republiky patřit orientačním běžcům, kteří se sjedou do Brada na závod Rumcajsovy míle. Pořádající Sportcentrum Jičín v současnosti eviduje více než tisíc přihlášených ve všech kategoriích.

„Přihlásit se však ještě mohou návštěvníci v omezeném počtu i na místě, a navíc máme speciální trať určenou pro příchozí, kteří si chtějí orientační běh vyzkoušet. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které máme připraveny fáborkové tratě. Ty nejmenší je mohou absolvovat samozřejmě v doprovodu rodičů. Zájem o účast ale mají i senioři, dokonce máme přihlášené účastníky starší osmdesáti let,“ říká Jan Mrázek z pořádající organizace.

Na programu budou celkem tři etapy. Krátká, páteční míří pod zříceninou hradu Trosky a je pojmenovaná Cipísek. Sobotní zavede účastníky k Jinolickým rybníkům a nese jméno Manka. Nedělní úsek ve skalnaté části zvané Přivýšiny je zase pojmenovaný po loupežníku Rumcajsovi.

Páteční úsek závodu zavede účastníky na výlet. Místo prezentace ve 13 hodin i start v 15 hodin se budou lišit od následujících dní a uskuteční se v kempu Svitačka u obce Troskovice.

V sobotu a neděli bude prezentace probíhat na louce pod penzionem Brada v obci Brada-Rybníček, a to vždy hodinu před startem závodu. Ten je v sobotu naplánovaný na 10 a v neděli na 9,30 hodin. Na účastníky závodu, jehož celkoví vítězové budou známi v neděli po sečtení výsledků všech tří etap, čekají stejně jako v minulosti i letos lákavé ceny věnované sponzory sportovní akce. V případě rodičů s dětmi, kteří společně vyrazí na fáborkové trati, nepřijde zkrátka nikdo – v cíli bude na všechny účastníky čekat drobná odměna.

„Tratě značené fáborky a určené dětem jsou schůdné i pro ty nejmenší, řekněme od tří let, kdy už jsou schopné krátký okruh ujít s maminkou nebo tatínkem. Pro rodiče, kteří by si rádi zaběhli některý ze závodů pro dospělé a nesehnali pro své ratolesti hlídání, máme připravenou hlídací školičku, kde bude o jejich potomky postaráno po celou dobu, kdy budou na trati,“ doplňuje Jan Mrázek.

Zajímavostí je, že v rámci sobotního odpoledního doprovodného programu si mohou zájemci vyzkoušet Mílové TempO, orientační běh bez běhu. Startující má výhled na několik lampionů, dostane do ruky mapy a jeho úkolem je co nejrychleji identifikovat stanoviště, na které ukazuje konkrétní mapa.