S Dámskou jízdou zamíří do pravěku

Pravěk – tak zní motto 16. ročníku Dámské jízdy 2019, originálního lyžařského závodu v běžeckých stopách na Božím daru, který se uskuteční v neděli 31. března. Akce si už při svém vzniku v roce 2004 dala za cíl vytáhnout ženy od plotny, aby se alespoň chvíli věnovaly samy sobě a pobavily se prostřednictvím zdravého pohybu.

Loňského ročníku s podtitulem První republika se zúčastnila rovná stovka závodnic. A i když se jedná o ryze ženské recesistické závody, v soutěži o nejvydařenější převlek zvítězil muž v kostýmu „Dafné“, kterému pořadatelé udělili výjimku.

„Téma pro letošní ročník, tak jak je tomu pravidelným zvykem, si účastnice závodů odhlasovaly již po skončení minulých závodů. Dokonce jsme musely hlasovat, neboť pravěku konkuroval ještě styl ‚hippie‘, ale nakonec o čtyři hlasy zvítězil právě pravěk,“ uvádí Jitka Peřina, hlavní organizátorka akce z Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary.

„V současné době je na Božím Daru dostatek sněhu a má ještě připadnout, takže už stačí jen hezké počasí. Dokonce jsme se rozhodli, že pro nejmladší účastnice nazávané prťata připravíme stopu přímo na náměstí. A kdo si netroufne závodit na běžkách, může vyrazit na trať pro pěší,“ říká Jitka Peřina.

Závodí se v pěti kategoriích: prťata-holčičky (ročník 2015 a mladší) absolvují trať dlouhou 200 metrů, na kategorii holčičky (2011-2014) čeká 500 metrů, zatímco ostatní kategorie – slečny (2001-2010), ženy (1969-2000), seniorky (1968 a starší) a kategorie pěší (bez omezení věku) – budou zdolávat pětikilometrovou trať.

Prezentace na závod probíhá od 9 do 10,30 hodin v Obecním úřadě Boží Dar, v 10,30 hodin proběhne společná rozcvička a od 11 hodin už zazní startovní povel. Na závěr se uskuteční tradiční bohatá tombola losovaná ze všech startovních čísel.