S Lázským nemehlem za krásami Brd

Lazské nemehloNa turistický pochod  Putování Lázského nemehla po Brdech vyrazí v sobotu 7. března na Příbramsku lidé nejen s batohy a hůlkami, ale také s kočárky, psy nebo  hůlkami. Mnozí dokonce s imitací  kravského vemene s pěti struky, kterému místní říkají lázské nemehlo.

„V roce 2012 jsme v podstatě z recese zorganizovali nultý ročník Putování Lázského nemehla po Brdech s cílem „vytáhnout“ lidi ven a ukázat jim krásnou brdskou přírodu v zimním období,“ vzpomíná Marie Vošmiková. Akce se na Příbramsku chytila, a tak se 7. března 2015 půjde třetí ročník. Pořádají ho turističtí nadšenci, kteří už jsou oficiální součástí Sokola Vrtule Láz.

 „Vybíráme trasu, kterou mohou zvládnout všichni a na které je možné najít nějakou zajímavost. V minulých letech to byly vodní nádrže, prameny Litavky, památný strom, letos jezírko U poustevníka,“ říká Marie Vošmiková.

Prezence je na hřišti v Lázu od 9 do 10 hodin. Startuje se v 10 hodin ze hřiště a jde se směr Žernová – Parkanská lesní cesta – Skelná Huť – jezírko. Pro cestu zpět je možné volit ze dvou tras – kratší: Zavírka – chaty na Žernové – hřiště (asi 9,5 km) nebo delší: Pilská vodní nádrž – lesní cesta Struhy – Žernová – hřiště (asi 13 km).

Organizátoři tradičně odmění nejmladší a nejstarší účastníky. Stejně jako v minulých letech pak z vybraného dobrovolného příspěvku účastníku uhradí občerstvení včetně teplého čaje, v cíli bude fungovat i klubová hospůdka.

Účast každoročně stoupá – poprvé šlo 123 lidí, o rok později 203 a vloni 340. „Byli bychom rádi, kdyby účastnický rekord padl. Těžko se to však dohaduje – vstupují do toho termíny jarních prázdnin či masopustní akce. Překonaná čtyřstovková hranice by nás potěšila,“ loučí se Marie Vošmiková.