Šachisté mezi svátky zabojují O pohár města Světlá nad Sázavou

Šachisté všech věkových kategorií se 29. prosince utkají O pohár města Světlá nad Sázavou. Foto: Havlíčkobrodský deník (archiv)

Středa 29. prosince bude na Vysočině patřit šachistům, kteří sem zamíří na 15. ročník turnaje v rapid šachu O pohár města Světlá nad Sázavou – Memoriálu Vlastimila Mareše. Akce je současně čtvrtým dílem Grand Prix České republiky v této disciplíně v sezóně 2021/22.

„Původně jsme doufali v účast až 150 šachistů, což ale vzhledem k epidemické situaci není možné, neboť musíme dodržet limit účastníků na akci. Dostali jsme pokyn rozdělit devadesát přihlášených hráčů do tří sálů, nedělat společné zahájení a na vyhlášení pustit maximálně padesát osob. Současně se letošní ročník bude muset bohužel obejít bez diváků,“ popsal mimořádnou situaci Zdeněk Fiala z pořádajícího Šachového klubu Světlá nad Sázavou.

Zapojit se mohou registrovaní i neregistrovaní šachisté, nutné je doložit potvrzení o očkování či prodělané nemoci. Zvláštní skupinu tvoří děti do dvanácti let bez příznaků nemoci, které se mohou zúčastnit bez dalších podmínek. Dětem od dvanácti do osmnácti let stačí předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin.

Souboje nad šachovnicemi vypuknou ve Sportovním centru Pěšinky ve Světlé nad Sázavou naostro v 9 hodin. Hrací tempo bude dvakrát dvanáct minut, kdy každý soutěžící bude mít pět sekund na uskutečnění svého tahu. V případě rovnosti bodů rozhodnou o pořadí další kritéria: vzájemné partie, Buchholz zkrácený o nejnižší skóre soupeřů, Buchholz, Sonneborn-Bergerův systém, vícekrát černé či v poslední řadě los.

„Připraveny máme ceny finanční – za první místo například 2 500 korun – i věcné, jako šachové knihy a jiné šachové suvenýry. Připraveny je máme nejen pro nejlepší hráče v absolutním pořadí, ale rovněž pro nejlepší ženu, seniorku, seniora, juniory, hráče do šestnácti nebo čtrnácti let a další,“ prozradil Zdeněk Fiala.