Se „severskými“ hůlkami v rukách můžete vyrazit do Krušných hor

V posledních letech čím dál tím víc populárnější nordic walking, tzv. severská chůze, nabízí už potřinácté všem vyznavačům pochodu se speciálními holemi účast na akci s názvem Karlův krok v sobotu 27. srpna na Božím Daru. Ta je součástí projektu ČUS Sportuj s námi. Dlouhodobě ji připravují organizátoři z Klubu Krušných hor, vlastní průběh zabezpečují tři desítky pořadatelů.

Karlův krok

„Se severskou chůzí jsme se v podstatě náhodně poprvé setkali ve Finsku a náš první dojem byl, že někde poblíž je zřejmě výprodej lyžařských holí,“ vzpomíná jedna z organizátorek Ivana Dobišová a dodává: „Pak jsme zjistili, že jde o pohybovou aktivitu, která získává na popularitě nejen v severských zemích, ale i v sousedním Německu, a tak jsme se do toho s chutí pustili. Premiérový ročník se konal v září 2004 a tehdy se ho zúčastnilo 97 zájemců. Loňský dvanáctý ročník už měl na startu rekordních 355 pochodníků.“

Akce, která je součástí dlouhodobého seriálu  Krok ke zdraví (další závody se uskuteční v Mariánských Lázních a Kadani) se vžila pod názvem Karlův krok i z toho důvodu, že se na Božím Daru konají známé akce – lyžařský Karlův běh a cyklistický Karlův bike. Tato akce je určená širokému spektru zájemců, hodně si ji oblíbily zejména starší ročníky účastníků. Na trasách 5 a 15 kilometrů v atraktivní lokalitě Krušných hor půjdou děti do 6 let, chlapci a dívky do 16 let a muži a ženy v kategorii nad 17 let.

„Je to sportovní aktivita  určená opravdu všem. U nás s hůlkami už šlapala třeba olympijská medailistka ze Sarajeva, běžkyně na lyžích Květa Pecková-Jeriová, pravidelně startují děti lyžařského reprezentanta Lukáše Bauera. V minulosti patnáctikilometrovou trať úspěšně absolvovala i Němka s kompletní protézou dolní končetiny,“ říká Ivana Dobišová.

Součástí letošního ročníku je také bohatý doprovodný program. Uskuteční se malý Country festival regionálních folkových skupin (v minulosti na Božím Daru hráli a zpívali Janek Ledecký, Petra Janů či Yo Yo Band). Na své si přijdou děti, které se budou moci zdarma zapojit do celé řady aktivit. „Formou soutěží, v nafukovacím bludišti a povídáním  s pedagogem jim zpřístupníme nauku o lese. Bude tu i malířská škola s ředitelem Karlovarské galerie Janem Samcem, děti budou moci využít stojany, palety, plátna, barvy i štětce, nabídneme i střelbu z luků, opět pod odborným dohledem. Zájemci budou mít možnost zajít si na  preventivní zdravotní prohlídku,“ upřesňuje Ivana Dobišová.

Od 9 do 10.45 hodin je povinná registrace účastníků v budově městského úřadu, v 11 hodin na náměstí start dvou tras na 5 a 15 kilometrů. Pořadatelé umožňují zapůjčení nezbytných holí zdarma proti předložení  průkazu totožnosti. Stejně jako v loňském roce budou pořadatelé vybírat startovné ve výši 50 korun – celková částka bude předána Nadačnímu fondu Restart.

„Letos nabídneme barevný šátek v country stylu. Každé startovní číslo bude slosovatelné v tombole plné hodných cen. Jsou mezi nimi mikrovlnné trouby, hole, batohy, trička, nářadí do lesa, dřevěné hračky, ale také vstupenky do regionálních muzeí či na lanovky,“ prozrazuje Ivana Dobišová.