Silniční Běh Hronov – Náchod oslaví v sobotu jubileum

Druhý nejstarší silniční běh v České republice čeká v sobotu 21. října jubilejní, pětašedesátý ročník. Organizátoři Běhu Hronov – Náchod se tak těší na příliv stovek vyznavačů běhání, kteří si to přijedou rozdat na zvlněné trati vedoucí Podorlickou pahorkatinou z rodiště Aloise Jiráska do někdejšího centra textilní výroby přezdívaného Manchester východu. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi a posledním závodem VI. Ročníku seriálu běhů Mizuno Primátor Cup.

„Čekáme, že na startu přivítáme nějakých čtyři sta účastníků, přece jen je teď velký boom nejrůznějších běžeckých závodů a vzájemně si pak akce tak trochu konkurují. Co nás odlišuje, je dlouhá tradice a s tím související prestiž akce, ne nadarmo se našemu běhu přezdívá Východočeské Běchovice s odkazem na nejstarší silniční závod u nás,“ prozradila Hana Kopecká z pořádajícího Okresního sdružení České unie sportu v Náchodě.

Nultý ročník Běhu Náchod – Hronov se uskutečnil ještě za Rakouska-Uherska, v roce 1913. Následovala dlouhá pauza, než se 13. května 1928 opět postavilo na start dvacet statečných. Nejvyšší účast zaznamenali organizátoři v roce 2015, kdy vyběhlo na trať 767 závodníků. Nejrychleji v historii si s během poradili v roce 1993 Jan Pešava z LIAZu Jablonec v čase 25:07 minut a Eva Vrabcová Nývltová z AK Olymp Brno, která v roce 2014 finišovala v čase 29:05 minut.

Předkrm k hlavnímu závodu obstarají dětské běhy s podtitulem Od radnice k radnici, které se uskuteční na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v Náchodě. První se na start v 9 hodin postaví starší žáci, které čeká 1200 metrů, na závěr od 10,25 hodin vyběhnou dívky ročníku 2018 a mladší na 150 metrů. V 11 hodin pak z náměstí v Hronově vyrazí závodníci v Běhu Hronov – Náchod na trať o délce 8850 metrů.

„Vzhledem k letošnímu jubileu máme pro každého účastníka připravenou na památku skleničku v dárkovém balení s logem závodu a pětašedesátkou. V kategoriích dospělých se nejlepších deset mužů a osm žen absolutně může těšit na prize money v hodnotě od 4000 do 500 korun a k tomu vždy první tři na poukázky na nákup sportovního zboží a podobně. Pro děti pak máme připraveny sladkosti, medaile nebo ceny v podobě sportovního vybavení,“ popsala Hana Kopecká.