Silvestrovský běh ulicemi města Soběslavi nabídne sportovní vyžití i efektní show

Pálení rachejtlí, mísy jídla a litry šampaňského? V Soběslavi si oslavy spojené s koncem roku představují jinak. Je to už třicet sedm let, co se zde stalo zvykem rozloučit se s končícím rokem aktivním pohybem. Ani letos tomu nebude v sobotu 30. prosince ve večerních hodinách jinak, sedmitisícové město ovládne Silvestrovský běh ulicemi města Soběslavi. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„První ročník se uskutečnil 30. prosince 1987, byla to tehdy taková recese. Byli jsme parta vysokoškoláků a já viděl v televizi Novoroční běh ze Sao Paula. Bylo mi jasné, že o půlnoci na Silvestra bych asi lidi do ulic nedostal, tak jsem zvolil půlnoc 30. prosince, že do toho Silvestra vlastně vběhneme. Sešlo se nás tehdy nějakých třicet, hodně ze sportovních oddílů a tradice byla na světě,“ popsal okolnosti vzniku Petr Čáp z pořádajícího Sportovního klubu Viktoria Tábor.

Na náměstí Republiky v Soběslavi program vypukne od 21 hodin. Co se sportovního vyžití týče, nejprve přijde řada na doprovodné běhy dětí a mládeže – ve 22 hodin vyběhnou děti do deseti let a ve 22,15 hodin od 11 do 14 let. Přesně o půlnoci pak vyrazí běžci do hlavního závodu. S ním je spjatá jedna zajímavost – jeho délka se každoročně navyšuje o metr v souladu s tím, jak roste letopočet v kalendáři. Tentokrát tedy vyznavači běhu absolvují 2023 metrů.

„Tento nápad jsme měli hned zkraje, přidávat po metru každý rok, poprvé jsme tehdy běželi na 1987 metrů. Tenkrát se ještě závod odehrával v okrajových částech města, pak jsme se postupně přesunuli do centra, kde je dnes start i cíl, což přispělo spolu se zrekonstruovaným náměstím k divácké atraktivitě. Jak je vše nasvětleno, má závod unikátní atmosféru, kterou si sami účastníci velice pochvalují,“ prozradil Petr Čáp.

Kromě samotného sportovního zápolení čeká návštěvníky na náměstí Republiky i pestré kulturní dění. Dorazí kejklíř a kouzelník Pet, který předvede své umění na pódiu i při procházení mezi diváky a rovněž bude glosovat sportovní dění a provádět večerem. Chybět nebudou vystoupení dívčích tanečních skupin a diváky ohromí efektní laserová a ohňová show v podání skupiny Fuegnis z Písku.

„Aby byl duch recese vzhledem k Silvestru zachován, ustanovili jsme před lety i běžeckou kategorii družstev. Pozor – ta ale nejsou hodnocena na základě času, ale uměleckého dojmu. Proto si každoročně připravují promyšlené kostýmy a je to skutečně vtipná podívaná. Co se cen týče, všechny děti dostanou startovní balíček a ještě se po doběhu mohou těšit na medaili a překvapení. Pro dospělé máme připraveny hodnotné ceny nejen v podobě sportovního vybavení. O občerstvení bude postaráno a přihřát se bude možné u velkých švédských svící, které nám zhotoví a nainstaluje kamarád lesák, takže nikdo nebude mrznout ani při vyhlašování bohaté tomboly. Část výtěžku pak věnujeme na Diakonii Rolnička v rámci charitativní spolupráce,“ uvedl Petr Čáp.