Skicross v Bedřichově prověří mladé lyžaře

Bedřichov – Týden po Jizerské padesátce bude znovu v plné permanenci Lyžařský areál Bedřichov. V sobotu 24. února ho tentokrát obsadí mladé lyžařské naděje. Uskuteční se zde 8. ročník Bedřichovského skicrossu, který je současně 5. Pohárovým závodem Krajského svazu lyžařů Libereckého kraje v běhu na lyžích.

Skicross na běžkách, takzvaný nordix, je relativně nová lyžařská disciplína. V posledních letech získává na oblibě i v České republice a obzvláště s koncem sezony si při ní může svou obratnost vyzkoušet doslova každý. Na závodníky nečekají klasické běžecké stopy, ale naopak prudké sjezdy, ostré klopenky, skoky a slušné převýšení.

„Bedřichovský skicross je obratnostní závod. Je současně posledním pohárovým závodem a vzhledem ke svému charakteru často zamíchá pořadím celé klasifikace,“ uvádí Romana Kerelová z pořádajícího oddílu TJ Dukla Liberec.

V loňském roce si skicrossovou trať projelo 294 běžkařů, což představuje dosavadní účastnický rekord. Také letos organizátoři z TJ Dukla Liberec očekávají účast kolem tří stovek lyžařů. Na rozdíl od světové série se bedřichovský nordix nejezdí jen z kopce dolů, ale nad stráň plnou překážek a nástrah musí každý nejprve vyběhnout.

Mladí účastníci budou rozděleni do třinácti věkových kategorií. Nejmladší lyžaři narozeni roku 2010 a mladší absolvují dvěstěmetrovou trať, na kategorie mladších žáků a mladších žákyň čeká 400 metrů a skupiny staršího žactva změří své síly a dovednosti na trati dlouhé 800 metrů.

Prezentace se uskuteční od 9 hodin v závodní kanceláři v blízkosti startu. O hodinu později odstartuje první kategorie a po ní všechny ostatní. Slavnostní vyhlášení proběhne přibližně půl hodiny po dojetí posledního závodníka.

„Oceníme vždy šest nejlepších lyžařů každé kategorie. První tři obdrží medaile, diplomy a věcné ceny a závodníci na 4. až 6. místě získají věcné ceny,“ doplňuje Romana Kerelová.