Skirogaining v Krušných horách – lyžování s mapou se líbilo na Klínech pozve účastníky i do míst, kde se běžně nelyžuje

Skirogaing na Klínech O víkendu 28. února a 1. března se na Klínech v Krušných horách uskuteční 5. ročník přeshraničního skirogainingu, orientačního závodu v běhu na lyžích pro zkušené závodníky i širokou veřejnost. Délku absolvované trasy si navíc volí každý účastník sám. Ke klasifikaci mu stačí objet několik kontrol a vrátit se do cíle kdykoliv před uplynutím šestihodinového časového limitu.

„Sněhové podmínky jsou velice dobré. Zatímco třeba v Litvínově v minulých dnech pršelo, na horách naopak nasněžilo několik centimetrů. Všechny stopy jsou kvalitně připravené a sjízdné, před startem je navíc ještě upraví rolba,“ říká ředitel závodu Jan Tojnar.

Zatímco v sobotu je od 10 hodin na programu dobrovolný trénink a seznámení s tratěmi, v neděli od 9 hodin už čeká hlavní závod. Soutěží se vněm ve dvou až pětičlenných týmech. Půl hodiny před startem dostanou účastníci podrobnou mapu všech stop, které jsou během zimy standardně i nestandardně najížděny v propojených běžkařských areálech Klíny a na německé straně v Seiffenu a Holzhau.

„Někteří lidé se bojí přihlásit, protože mají strach z lyžování podle mapy. Ale to jsou zcela zbytečné obavy. Vše je přehledně označeno. Je to stejné, jako když motorista jede podle autoatlasu nebo turista podle turistické mapy. Někdo může třeba sjet na chvíli z trasy, ale neztratí se, síť kontrolních stanovišť je hustá. Pro ty, kteří si nejsou jisti, jsme připravili sobotní trénink, kde si mohou vše vyzkoušet,“ uklidňuje váhající účastníky Jan Tojnar. Zájemci z kategorie příchozích se mohou přihlásit ještě v den závodu.

Závodí se na upravených magistrálách vhodných pro klasiky i bruslaře (v mapách silná oranžová čára), dále po cestách určených pouze pro klasickou techniku (silná přerušovaná oranžová čára), užijí si rovněž stop vyjetých turisty (slabá čárkovaná oranžová čára), popřípadě prošlapaných pouze pořadateli či vůbec (oranžově tečkovaná čára).

Vítězové jednotlivých kategorií se mohou těšit mj. na tekuté ceny od společnosti Knitl a na lyžařské vosky a parafíny. Pořadatelé vyhodnotí také nejstaršího účastníka.

„Myslím, že na účastníky čekají krásné zážitky. kromě toho, že si vyzkoušejí své orientační schopnosti v terénu, prohlédnou si současně místa, kam se běžně nedostanou. Rolbaři totiž v rámci závodu připraví trasy, na nichž se běžně v Krušných horách nelyžuje,“ zve zájemce Jan Tojnar.

Průběh závodu – sobota 28. 2: předzávodní tréninkna 3 hodiny s volným startem od 10 hod. a uzávěrkou cíle v 16 hod.; neděle 1. 3: skirogainingna 6 hodin s hromadným startem v 9 hod. a uzávěrkou cíle v 15 hod. (v cíli čaj a pořadatelské jídlo zdarma)

Vypsané kategorie: MJ, WJ, XJ; MO, WO, XO; MV, WV, XV, Příchozí (začátečníci) – tým tvoří 2 až 5 závodníků: M – tým tvoří výhradně muži, W – výhradně ženy, X – v týmu je alespoň jeden muž a alespoň 1 žena, J – juniorská kategorie (všichni členové týmu ve věku 18 let a mladší), O – open (bez rozdílu věku), V – veteránská kategorie (všichni členové týmu ve věku 40 let a starší).

Další informace jsou na webu: http://skirogaining.krk-litvinov.cz