Školáci základních škol změří svůj orientační smysl na Beskydském azimutu mládeže

Ve středu 23. září se v Třineckém lesoparku uskuteční jubilejní, 40. ročník Beskydského azimutu v orientačním běhu mládeže. Závodů pro první až páté třídy základních škol se pravidelně účastní kolem 1 500 žáků.

Azimut_

„O závody je mezi školami velký zájem. Loni se akce zúčastnilo devatenáct škol a 1 557 závodníků. Letos máme přihlášen stejný počet škol a téměř dva tisíce žáků. Samozřejmě někteří odpadnou, nicméně počítáme s obdobným počtem jako při minulém ročníku,“ uvedla ředitelka závodů Anna Gavendová z oddílu orientačního běhu TJ TŽ Třinec.

Kromě žáků třineckých základních škol se do Beskydského azimutu mládeže přihlásili i školáci z Vendryně, Bystřice, Nýdku, Koňské, Kanady, Košařisek, Návsi, Oldřichovic, Milíkova, Hrádku a dalších škol z okolních obcí. Školy na Městský stadion v Třinci sváží organizátoři kyvadlovou autobusovou dopravou.

Akce začíná v 8:30 hodin a závodníci jsou rozdělení do šesti kategorií. Každý běžec při prezentaci obdrží mapku a průkazku na značení jednotlivých záchytných bodů a v co nejkratším čase musí proběhnout vytyčenou trasu vyznačenou barevnými fáborky. Vítězní školáci získají v  každé kategorii pohár, diplom a drobnou věcnou cenu. Navíc se hodnotí i o souboj škol. Na první tři školy čekají také poháry.

Nicméně po doběhu závodníků bude ještě nějakou dobu přetrvávat mezi školáky závodní napětí, neboť na konečné výsledky si budou muset počkat. „Vzhledem k velkému počtu účastníků a celkem složitému systému bodování vyhlášení vítězů neprobíhá bezprostředně po závodech. Slavnostní ceremoniál proběhne do deseti dnů v kulturním domě v Třinci,“ doplnila Anna Gavendová.