Špindl, jak ho neznáte: atraktivní festival netradičních sportů a aktivit

Asi víte, co je pétanque, kroket, ruské kuželky či létající talíř frisbee, ale co takové KanJam, hakisak, speedminton či longboard? S novými druhy sportu máte možnost se seznámit v sobotu 4. července v parku u hotelu Labužník v centru Špindlerova Mlýna. Od 12 do 18 hodin se tu koná 2. ročník Mini festivalu tradičních i netradičních sportů a volnočasový aktivit Netradiční Špindl.

Špindl

„První ročník měl sloužit k propagaci nového snowboardového oddílu SK Loquitas. Založila jsem ho v prosinci roku 2013 s partou lidí, která se hlavně věnuje učení a trénování  dětí. Zároveň mi šlo o propagaci volnočasových aktivit i propagaci prodejny a půjčovny netradičního vybavení, které slouží k financování pronájmu naší klubovny,“ vysvětlila Jana Hermanová.

Netradiční akce se chytila, během dne se na ní objevilo přes 500 návštěvníků a velký zájem je očekáván i letos. Pro zájemce všech věkových kategorií letošní 2. ročník nabízí k vyzkoušení více než třicet volnočasových aktivit, z nichž mnohé jsou nepříliš známé. Na jednom místě bude možné na vlastní kůži zažít řadu zcela nových sportů, zahrát si společenské hry, vyzkoušet hlavolamy či žonglování, jsou připravené výtvarná a relax-zóna s houpacími sítěmi, fatbagy a dětskými stany.

Organizátorku Janu Hermanovou jsme požádali, aby některé netradiční sporty krátce představila:

KanJam  je nekontaktní sportovní hra s létajícím talířem a dvěma plastovými koši, které jsou od sebe vzdáleny 15 m. Hrají proti sobě dva dvoučlenné týmy, cílem je hodit frisbee od jednoho koše a zasáhnout druhý koš. Hráč hází na koš, kde je připraven jeho spoluhráč, který může frisbee tečovat, a tím ho umístit do koše. Vítězí dvojice, která první dosáhne 21 bodů.

Hakisak je měkký míček, který se ovládá zejména pomocí kopů nohama. V kruhu se mezi hráči posílá dokola za pomocí všech částí těla, kromě rukou, přičemž se snaží, aby  nespadl na zem.

Spikeball je nový sport s míčem a speciální síťovou trampolínkou. Pravidla hry jsou podobná beachvolejbalu. Hrají proti sobě dva dvoučlenné týmy. Vítězí ten, který získá 21 bodů.

Longboard je větší a pokročilejší varianta skateboardu. Díky propracované technologii je longboardové prkno stabilní, přejede mnoho nerovností a zatáčet na něm můžete stejně jako na snowboardu.

Indoboard je trenažer rovnováhy – jde o speciálně vytvarované oválné prkno vyvážené na dlouhém válci, na kterém se vytváří smysl pro rovnováhu, posilují se nohy a zlepšuje stabilizace páteře.

Slackline je teprve nedávno vzniklý sport, posilující smysl pro rovnováhu a držení celého těla. Stal se oblíbenou doplňkovou aktivitou u mnoha profesionálních i rekreačních sportovců, protože díky chůzi po „provazu“ se perfektně zpevňují záda a kolena.

Speedminton v sobě kombinuje to nejlepší ze squashe, tenisu a badmintonu a je přitažlivý jak pro rekreační, tak i závodní hráče. Ke hře jsou potřeba jen rakety, košíky (speedery) a kurty – dva čtverce 5,5×5,5 metru vzdálené 12,8 metru od sebe.

Součástí programu 2. ročníku Netradičního Špindlu je řada doprovodných akcí.  U hotelu Labužník předvedou svoji show členové YO-YO Store Praha, jsou to vesměs mistři republiky v ovládání této známé dětské hračky, a tak se bude na co koukat.  Zážitkem pro všechny určitě bude i ukázka žonglování a show s bublinami.

V Bike Parku Labská bude od 10 do 17.30 hod.  fungovat trať pro mírně pokročilé a pokročilé. Jedna  jízda bude stát 25 korun, celodenní permanentka pak 200 Kč. Nejrychlejší jezdci dne obdrží od organizátorů cenu. Od 18 do 22 hod. se zde uskuteční závěrečný koncert kapel Víkendový guru, Braindead a Wooden ship.

„Ráda bych, kdyby přišlo hodně lidí, neseseděli jenom u doma u televizorů a počítačů, něco udělali pro svoje tělo i duši a zažili pěkné odpoledne. Kromě tratě MTB nikde nevybíráme vstupné, na večerní koncert je dobrovolné,“ rozloučila se Jana Hermanová.

 

Kontakt:

Jana Hermanová, mobil 775 957 797, e-mail: jana@loquitas.org, web: www.loquitas.org/klubove-aktivity/akce-klubu