Spoke Maraton láká bikery na tratě prověřené Cinkem, Lukešem i Stoškem

Brody, terén a prudké výjezdy – Spoke Maraton účastníkům nic nedaruje zadarmo. Foto: Spoke Maraton

Vyznavači horských kol si dají v sobotu 26. srpna sraz v Kralovicích v okrese Plzeň-sever, kde se uskuteční jubilejní, dvacátý ročník Spoke Maratonu. Akce bude součástí projektu Tipsport Sportuj s námi. Bikery čeká jak krátká snadná trať, tak střední a dlouhá varianta, které naopak vyžadují pořádnou fyzičku i znalost techniky. Není divu, ve stejných místech se totiž v minulosti proháněla řada elitních jezdců.

„Mezi známé účastníky patří například Ondřej Cink, Martin Stošek nebo Onřej Lukeš. Dnes už je náročný program nepustí, ale můžeme právem říct, že naše tratě prověřili ti nejlepší. Těší nás, že se můžeme pochlubit, že se k nám účastníci rádi vrací. Najde se jich dost, kdo mají třeba devatenáct účastí a jezdí sem stále. Často slýcháme, že je to proto, že je u nás také velmi příjemná atmosféra. Míváme kolem tří stovek účastníků, což je tak akorát, není tu přelidněno,“ popsal Jiří Tišer z pořádajícího Bike Clubu Kralovice.

Závodníci si dají sraz ve Sportkempu Kralovice v sobotu po ránu. Nejprve přijde řada na dětské závody, z nichž první odstartuje v 10 hodin. Utkají se mezi sebou děti od nejmenších na odrážedlech až po dvanáctileté, které čekají dva okruhy na 1500 metrů. Ve 12 hodin se do zvlněného terénu vydají bikeři na trase dlouhé 73 kilometrů, ve 12,30 hodin vyjedou na 40 kilometrů a nakonec ve 13 hodin na 20 kilometrů.

„Dvacítku v pohodě zvládnou i rodiny s dětmi, samozřejmě, když mají nějakou základní výdrž a znalost jízdy na kole. Oproti tomu střední a dlouhá varianta jsou opravdu náročné, u nás patří mezi ty nejobtížnější závody. Bikery čekají brody přes řeku Střelu i prudké výjezdy, což je takovým naším poznávacím znamením. Třeba výšlap na Potvorovskou horu v závěru dlouhé tratě je skutečně síla. Současně je zajištěna maximální bezpečnost, je připravena řada kvalitně zásobených občerstvovacích stanic a pokud je někde přejezd silnice, jistí místa členové našeho týmu i příslušné dopravní značení,“ přiblížil Jiří Tišer.

Kromě adrenalinu a radosti z pohybu povzbudí hladinu endorfinů i půvabné kulisy závodu. Ten se odehraje v okolí řeky Střely vyhlášeném krásnou přírodou i řadou zajímavostí. Cyklisté tak budou například projíždět Rabštejnem nad Střelou, který je nejmenším městem ve střední Evropě, nebo okolo Odlezelského jezera na Mladotickém potoce, jež je nejmladším jezerem u nás, když zahradil tok v devatenáctém století náhlý sesuv.

„Pro všechny účastníky máme pamětní medaile a vzhledem k letošnímu jubileu také tematické linecké cukroví ve tvaru medailí. Pro ty nejlepší pak máme nějaké drobné ceny, náš koncept je totiž takový, že o velké ceny hrají všichni účastníci v bohaté tombole. Tam bude třeba rám jízdního kola od Spoke, sportovní potřeby nebo lahve vína a vyhrává téměř každý. Po celý den budeme mít doprovodný program, pro návštěvníky bude k dispozici lezecká stěna, skvělé občerstvení a večer zahraje místní kapela,“ uvedl Jiří Tišer.