Sportovní hry pro tělesně postižené rozhýbou Hrabyni

HrabynePoslední srpnový pátek čeká Hrabyni velká sportovní událost. V místním Centru sociálních služeb se uskuteční již 13. ročník Sportovních her pro tělesně postižené. Z akce, která byla původně určena především pro klienty hrabyňského rehabilitačního centra, se postupně stalo oblíbené sportovní klání, jehož se účastní desítky handicapovaných sportovců z celé České republiky.

Hry se letos staly součástí projektu „ČUS Sportuj s námi“, který iniciuje Česká unie sportu a jehož generálním partnerem jsou České dráhy. Začátek soutěží je v 9 hodin ráno a jejich vyvrcholení organizátoři naplánovali na 16 hodin, kdy budou vyhlášeny výsledky a předají se ceny. Letos se akce, podobně jako v loňském roce, účastní přibližně 150 závodníků.

A v jakých disciplínách sportovci změří své síly? Tradičně se uskuteční jízda a slalom mechanických i elektrických vozíků na okruhu. Dále je pro účastníky připraven třináctiboj, ve kterém se objeví disciplíny jako hod granátem, ruské kuželky nebo minigolf.

„Velmi oblíbenou disciplínou je střelba ze vzduchovky, velký zájem je také o lukostřelbu. Soutěže přitom nejsou určeny pouze pro lidi s handicapem. Zdravý závodník se však jen musí připravit na to, že bude střílet vsedě. Já sám se her také aktivně účastním a musím přiznat, že je to poměrně dřina, “ vysvětluje ředitel Centra sociálních služeb v Hrabyni a senátor Vladimír Plaček, hlavní organizátor celé akce.

Nejúspěšnější sportovci získají medaile, diplomy, věcné ceny od partnerů a letos i novou trofej – putovní pohár senátora. „Na závodnících nejvíce oceňuji to, jak se dokázali poprat s nepříznivým osudem. A také to, že jdou do všech sportovních disciplín naplno a překonávají sami sebe,“ dodává Vladimír Plaček.

Po slavnostním vyhlášení následuje oblíbená volná zábava s hudbou a tancem. Doprovodný program je stejně pestrý jako samotné disciplíny. Odpoledne se představí břišní tanečnice a mažoretky. K tanci a dobré náladě poté zahraje kapela a zazní folklórní písně. Večer završí ohňostroj, na který se asi nejvíce těší děti.