Sportovní i pohádkový Vyškov: jubilejního běh doprovodí čerti, andělé a Mikuláš

VyskovAni letošní jubilejní, desátý ročník Vyškovského mikulášského běhu si nenechají ujít pohádkové bytosti. Všechny jeho účastníky totiž opět vyprovodí na trať v sobotu 22. listopadu z atletického stadionu Za parkem čerti, andělé a Mikuláš. Tradiční a oblíbená závodní tečka za sezonou nabídne ve Vyškově souboje v šestnácti věkových kategoriích a v minulém roce se ho zúčastnilo 314 běžeckých nadšenců.

„Věříme, že také letošní účast bude vysoká, a pokud počasí vydrží, tak i rekordní. Vzpomínám si na vůbec první ročník v listopadu 2005, kdy napadlo hodně sněhu a bílá peřina vytvořila úžasnou zimní atmosféru. Náš závod je otevřený všem zájemcům – registrovaným atletům, rekreačním běžcům, mladé generaci i rodičům s dětmi. Každý si najde svou trať a užije si sport i zábavu. Někdy se nám z organizačních záležitostí orosí čelo, ale jinak je to pro nás opravdu krásné loučení se sezonou,“ říká Jiří Hajzler, předseda pořádajícího Atletického klubu AHA Vyškov, jemuž s přípravou a průběhem akce pomáhají rovněž kolegové z Biatlonu Vyškov. Akce se současně pořádá jako Memoriál Milana Dvořáka.

Závodníci se mohou prezentovat v sobotu na atletickém stadionu Za parkem od 8:30 hodin. A o padesát minut později vyrazí na trať aktérky první ze čtrnácti mládežnických kategorií. Ty jsou vypsány pro závodníky narozené od roku 1995 a mladší. V 11:30 hodin přijdou na řadu „zlatíčka“, stále populárnější kategorie dětí narozených v roce 2009 a dříve. Pro ně je připravena trať o délce 100 metrů, kterou většinou zdolávají v doprovodu svých rodičů.

„Samozřejmě budeme dekorovat medailemi a dalšími cenami vítěze jednotlivých kategorií, ale protože nám nejde pouze o výsledky, ale o to, aby si všichni účastníci atmosféru akce užili a bavili se, tak jsme zajistili i návštěvu nebeských bytostí – nádherně namaskovaných čertů, andělů a Mikuláše. Ti také připraví dětem bohatou nadílku. Na každého malého sportovce čeká v cíli třeba perníček, koláček a další drobnosti,“ slibuje Jiří Hajzler.

Hlavní závod Vyškovského mikulášského běhu absolvují ženy a muži na trati 4,8 kilometru ve 12:30 hodin. Mírně zvlněný okruh ve Smetanových sadech měří 1,2 kilometru a vytrvalci ho musejí zdolat čtyřikrát. Běží se po tartanu, šotolině i asfaltovém povrchu. Ve startovní listině bývají nejen závodníci z Vyškovska a Jihomoravského kraje, ale také ze severní Moravy, východních Čech, Slovenska a Polska.

„Bohužel, ještě nikdy v historii nezvítězil v kategorii mužů domácí závodník. Loni k tomu však bylo blízko, neboť půlkař Jiří Němeček skončil těsně druhý,“ připomíná Jiří Hajzler.

Obhájci prvenství z minulého ročníku jsou Martina Uvizlová (SK Studenec), dcera bývalého výborného československého vytrvalce Ivana Uvizla, aTomáš Steiner (AK Drnovice). Traťové rekordy držíRadka Vodičková (RPG Brno) časem 18:21 min.a Tomáš Blaha (AK ASICS Kroměříž) s 15:28 min. Největšího počtu vítězství dosáhli – čtyřikrát Irena Pospíšilová (Petříková) a třikrát Tomáš Steiner.

Součástí akce bude také ocenění nejlepších závodníků z celoročního běžeckého seriálu Dlouhé míle 2014.

Časový harmonogram Vyškovského mikulášského běhu: 9:30 přípravka dívky, 9:40 přípravka hoši, 10:00 nejmladší žákyně, 10:10 nejmladší žáci, 10:30 mladší žákyně, 10:40 mladší žáci, 11:00 starší žákyně/starší žáci, 11:00 dorostenky + juniorky/dorostenci + junioři, 11:30 zlatíčka dívky, 11:40 zlatíčka hoši, 12:00 benjamínky dívky, 12:10 benjamínci hoši, 12:30 ženy/muži.