Startuje Krkonošská 70 – legendární závod, který dokonale prověří kondici, vůli i soudržnost

Letošní ročník série lyžařských běhů ČUS Stopa pro život vyvrcholí 16. března na 64. ročníku nejstaršího běžeckého maratonu na lyžích v České republice – slavné Krkonošské 70 Lawi 2019.

Legendární závod začal v roce 1955 pod záštitou TJ Sokol Bílá Třemošná – tehdy se konal první ročník dálkového běhu pod názvem Po hřebenech Krkonoš. Po roce 1987 převzala záštitu nad akcí TJ Loko Trutnov a přejmenovala ji na Krkonošskou 70 – memoriál Doc. dr. Miroslava Hlaváčka a navázala na tradici lyžařského veřejného závodu desetičlenných hlídek mužů a pětičlenných hlídek žen. V dosavadní historii se na trať postavilo více než 100 000 účastníků.

Kouzlo závodu s logem sněhové vločky spočívá nejen v dlouhé historii, ale také v nádherné a náročné trase po krkonošských hřebenech. Pětičlenné mužské i ženské hlídky je musejí absolvovat společně od startu až do cíle. Přitom nejdelší trasa pro týmy mužů měří skutečně 70 kilometrů, a tak si uznání zaslouží nejen ti na stupních vítězů, ale všichni, kdo na legendu mezi evropskými závody vyrazí.

Amatérští běžkaři se nemusí děsit obrovské porce kilometrů. I když je právě „sedmdesátka“ největší metou borců na úzkých prkýnkách, jsou pro týmy i individuální běžce přichystané trasy na 50 km a také nejkratší, méně náročná na 25 km po dobře značených tratích. Nebezpečné či nepřehledné úseky navíc dozorují pořadatelé, takže si fantastické výhledy z vrcholových partií nejnavštěvovanějších českých hor má šanci užít úplně každý. O oblíbenosti tohoto jedinečného závodu svědčí rovněž účast mnoha známých osobností z oblasti sportu a kultury.

Účastníci Krkonošské 70 projíždí během závodu třemi velkými ski areály – Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Černá hora. Občerstvovací stanice jsou tradičně pod patronátem krkonošských bud Pražská a Friesovy. Muži a ženy se na trati mohou posilnit profesionální sportovní výživou a iontovými nápoji, teplým čajem z várnic nebo dalšími klasickými traťovkami.

Zázemí celé akce se nachází v areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. O závodníky je zde dobře postaráno. Na prezenci obdrží spolu se startovním číslem dárek podle vlastního výběru (lyžařská čepice, šátek nebo čelenka) od titulárního partnera závodu, společnosti Lawi. Nechybí velkokapacitní vyhřívaný stan s pevnou dřevěnou podlahou, úschovnou zavazadel i lyží, vyhřívanými převlékárnami, jídelnou, vynikajícím cateringem i kavárničkou se sladkostmi a pravou italskou kávou. K dispozici budou odpoledne a v podvečer před závodem i brzy ráno před startem zkušení servismani v mazárnách, stejně jako stánek s testovacími lyžemi Rossignol.

Pro nejrychlejší jsou připravené medaile i pěkné ceny a pamětní odznak závodu dostane každý, kdo se postaví na start. Po vyhlášení vítězů jednotlivých tras budou slavnostně odměněni vítězové a vítězky celoroční sportovní soutěže seriálu Stopa pro život – Ski Prestige Trophy 2019.