Stašská 15 zve na Zadov všechny milovníky běžek

Stašská 15Ne mnoho sportovních akcí se může pyšnit tradicí delší než šest desetiletí. Mezi ně však rozhodně patří Stašská 15, jejíž 66. ročník připravují organizátoři z lyžařského oddílu Sokol Stachy. Běžecké závody klasickou technikou se uskuteční v neděli 11. ledna v Lyžařském areálu Zadov na Churáňově.

Název Stašské 15, která se v tomto roce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, je sice odvozen z nejdelší, patnáctikilometrové mužské vzdálenosti, ale je určená registrovaným i neregistrovaným vyznavačům běžek všech věkových kategorií. Pořadatelé očekávají kolem 150 aktivních účastníků.

„V současné době jsou sněhové podmínky na Zadově vynikající. Napadlo asi třicet centimetrů sněhu a stopy jsou perfektně upravené. Jenže trochu nám dělá starost oteplení, které na víkend předpovídají meteorologové. V sobotu by mělo dokonce pršet. Přesto věříme, že se počasí umoudří a že se akce uskuteční v pravé zimní atmosféře,“ přeje si ředitel závodu a předseda Sokola Stachy Zdeněk Albrecht.

Na startu 66. ročníku se na tratích Stašské 15 sejdou nejen senioři, ale závod bývá především přehlídkou mládežnických kategorií. Na trasu dlouhou 500 metrů se jako první vydají v 10 hodin minižáci s ročníkem narození 2007 i mladší, po nich následují také další žákovské, dorostenecké a juniorské kategorie. A ani dospělí rekreační běžkaři se nemusejí obávat, že jejich soupeři budou vrcholově trénovaní lyžaři – právě pro ně jsou vypsány kategorie hobby.

„Kdo je Jihočech, měl si vzít běžky a dorazit na start. Závod bývá tradiční přehlídkou právě jihočeských účastníků, dost k nám jezdí také Západočeši a občas i běžkaři z Německa. Letos je Stašská 15 opět součástí přeboru Jihočeského kraje klasickou technikou,“ připomíná Zdeněk Albrecht.

Přihlásit k závodu lze elektronicky e-mailem na adrese  sokolstachy@seznam.cz nejpozději do 18 hodin 10. ledna – v den závodu mají tuto možnost pouze neregistrovaní závodníci do 9:30 hodin. Startovné platídospělí a dorost ve výši 50 Kč, všichni ostatní startují zdarma.

Délky tratí – minižáci 500 m, žáci do 10 let 1 km, mladší žáci 2 km, starší žáci 3 km, mladší dorost 5 km/4 km, starší dorost 10 km/5 km, dospělí a junioři 15 km/5 km, hobby muži 10 km, hobby ženy 5 km.