Strakonické slalomy zvou na Otavu zkušené závodníky i úplné začátečníky

Centrum Strakonic se o víkendu přesune z městských ulic k vodě. Foto: Martin Hladík

V sobotu 1. července a v neděli 2. července se centrum dění ve Strakonicích přesune z rozpálených městských ulic k chladivé vodě. Přírodní peřej na Horním Podskalí bude hostit další ročník Strakonických slalomů – populární akce, kdy se mohou zapojit nejen ostřílení vodáci, ale ve speciálně upravené kategorii i hobbíci. I tentokrát vše proběhne v rámci projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Před rokem jsme měli účast 280 lodí, ale byla tam termínová kolize s jiným závodem, takže letos čekáme vyšší číslo, až kolem 350 lodí. Bez sebemenší nadsázky mohu pozvat diváky, ať se dorazí podívat na příští generaci olympioniků. Řada jmen dětí totiž ukazuje, že jde o pokračovatele slavných vodáckých rodů. Na startu se objeví i veteráni známí z mezinárodních vod, a tak bude postaráno o napínavé souboje,“ prozradil Václav Vondra z pořádajícího Kanoistického klubu Otava.

Po oba dva dny je začátek závodů na ostrově Podskalí naplánován na 9 hodin, končit budou vodáci přibližně v 17 hodin. V sobotu i v neděli budou na Otavě v akci všechny kategorie – muži a ženy v rámci C1 a K1, stejně jako posádky C2. Zúčastnit se mohou registrovaní i neregistrovaní závodníci, nově už od šesti let věku.

Mimoto bude pro hobbíky nachystán závod v lehce recesistickém duchu, kdy po startu z řeky zabočí do slepého ramena, dojedou na jeho konec, přetáhnou přes šíji loď zpět na řeku a takto absolvují tři okruhy. Příchozí zájemci bez předchozích zkušeností s vodáckým sportem si rovněž na slepém rameni mohou zkusit, jaké to je, svézt se na lodi. Organizátoři jim zajistí vše potřebné, včetně vest.

„Závodníci se mohou těšit na pěkné ceny v celé řadě kategorií, máme jich připraveno více než sto. Kromě tradičních medailí a diplomů to budou třeba trička s logem našeho závodu, ale třeba i pivo ze Strakonického pivovaru nebo funkční oblečení, které věnovala také zdejší společnost Moira,“ uvedl Václav Vondra.