Střešovice ovládne akrobacie, chystá se další ročník závodů v team gymu

Aktivní sportovce i diváky čeká v neděli 12. listopadu v pražských Střešovicích atraktivní program. Zavítá tam totiž devátý ročník gymnastického turnaje s názvem Á hop v disciplíně team gym. Toto u nás zatím méně známé odvětví má kořeny ve Švédsku 70. let a patří mezi nejpopulárnější gymnastické disciplíny ve Skandinávii. Proti sobě nastupují týmy závodníků, jež předvádějí společný program v rámci pohybové skladby, akrobacie a trampolíny. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Závody máme koncipované tak, aby se mohly zapojit i nejmladší děti, které s gymnastikou začaly třeba teprve teď v září. Pro ně je to velká motivace a pro jejich rodiče pěkný zážitek, když mají možnost poprvé vidět své potomky naživo v akci. Loni jsme měli 200 účastníků a letos už víme, že toto číslo překonáme, přihlášeno máme 300 sportovců,“ prozradila Gabriela Machová za pořádající SK Gymsport Praha.

Ve sportovní hale TJ Tatran Střešovice vypuknou souboje o prvenství v 9 hodin ráno a program bude kontinuálně pokračovat až do večerních 18 hodin. Nejmladší děti budou závodit výhradně na trampolíně, ty starší navíc čeká i akrobacie. Podle pravidel má každý tým šest až deset členů, přičemž vždy závodí v dané disciplíně pouze šest jedotlivců, jejichž výkony se posléze sečtou. V Praze bude k vidění i turnaj v triích, kdy z pěti závodí vždy tři sportovci.

„Je to dobré i jako motivace, že například děti mají možnost předvést svou silnou stránku a naopak je nikdo nenutí veřejně prezentovat disciplínu, kde si třeba zatím nejsou tak jisté. Velice poutavá podívaná to pak je pro návštěvníky, vše doprovází dynamická hudba, na ploše je stále spousta cvičenců, nedochází k prostojům a vše má spád… Určitě bych ráda pozvala diváky, ať za námi v neděli dorazí, rozhodně nebudou litovat,“ uvedla Gabriela Machová.

Foto: Česká gymnastická federace, tým z ME 2021