Sudetské Tojnárkovo bloudění zve do kopců nad Horním Jiřetínem

Nedělní etapa proběhne podle historické mapy. Foto: Krušnohorský rogainingový klub Litvínov

Jedno zda začátečník či ostřílený závodník, devátý ročník Sudetského Tojnárkova bloudění otevírá od pátku 7. dubna do neděle 9. dubna v rámci tří etap dveře všem, kdo si chtějí vyzkoušet rogaining. O čem je řeč? Jde o původně australský sport podobný orientačnímu běhu, kdy ovšem není dané přesné pořadí kontrol a účastník si tak může trať kreativně upravit dle svého nejlepšího mínění. Do České republiky se rogaining dostal před čtvrt stoletím a v rámci Evropy patříme mezi státy s největší tradicí.

„Často jsme i pomáhali s organizací v zahraničí, abychom povědomí o rogainingu rozšířili dále. Díky éjedn takové družbě máme mezi cenami třeba i startovné na listopadové rogainingové závody v Katalánsku. Stejně tak u nás vítáme všechny výkonnostní kategorie, které se chtějí s tímto atraktivním odvětvím seznámit, hlásit se lze do poslední chvíle. Třeba nováček v limitu neobejde všechna stanoviště, ale pro tu atmosféru stačí i jen pár kontrol. Je třeba počítat s tím, že budeme v horách, proto by neměly pro případ rozmarů počasí chybět ve výbavě kromě kompasu a čelovky také pevná obuv, teplé spodní prádlo a pro jistotu pláštěnka,“ vyjmenoval Jan Tojnar z pořádajícího krušnohorského rogainingového klubu Litvínov.

Zapojit se lze v některé ze tří etap, jež budou následovat ve třech po sobě jdoucích dnech, podmínkou zároveň není absolvovat všechny tři. Primárně je akce určena dvojčlenným týmům v libovolném složení, organizátoři ale vítají i zájemce z řad jednotlivců. Centrum závodu bude v restauraci a penzionu Pod Lípou v Nové Vsi v Horách. V pátek 7. dubna bude na programu nejprve od 21 hodin noční dvouhodinovka a v sobotu 8. dubna čeká závodníky od 10,30 hodin denní pětihodinovka. Na neděli si organizátoři připravili skutečnou perličku – čtyřhodinový denní závod podle historické mapy z dob Rakouska-Uherska, který začne v 9 hodin.

„Podařilo se nám navázat spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, z jejíhož archivu čerpáme původní materiály. Je pozoruhodné sledovat, jak se měnila severočeská krajina v průběhu staletí. Na místě dolů pochopitelně nezůstal kámen na kameni, jinde si lze povšimnout, že současné silnice vedou na místech někdejších cest a stezek. Dobrý orientační bod představují vodní toky, sídla a obce a je důležité dodržovat orientaci k severu. Pro nejlepší budeme mít připraveny odměny v podobě diplomů, startovného na další závody i v tuzemsku a piva z místního pivovaru Ossegg,“ uvedl Jan Tojnar.