Šumperský pohár horských kol zakončí jízda do strmého vrchu na Bludoveček

ŠumperkŠumperský pohár horských kol, jeden z největších a nejprestižnějších seriálů pro širokou veřejnost v České republice, letos dokončil další ročník. Definitivní tečku za osmnácti závody, které se uskutečnily od dubna do září v Olomouckém kraji, udělá v sobotu 18. října v Šumperku závěrečná cyklistická vyjížďka a následné vyhlášení výsledků ve všech kategoriích.

Akce, do níž se v průběhu roku zapojilo 2 500 cyklistů, se letos stala součástí projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI, jejímž generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem Deník. Do konečné klasifikace se účastníkům započítává nejlepší umístění v deseti závodech, v nichž body získalo vždy pětadvacet nejvýše umístěných jezdců.

„Závěrečná sobotní vyjížďka pro nás představuje loučení s cyklistickou sezonou. Čekáme, že dorazí okolo tří set zájemců. Sraz bude do 10 hodin před restaurací Šipkový klub v Šumperku. Podle počasí bude následovat hodinu až dvě dlouhá cesta okolím města, které nabízí skvělé podmínky pro cyklistiku. Přijít může každý, kdo má chuť, školáci stejně jako veteráni,“ zve k účasti Ivan Vavřík, cyklistický nadšenec a nestor mezi organizátory Šumperského poháru horských kol.

Přesto však i v sobotu nakonec dojde na zajímavá měření sil. V 11 hodin se na Bludovečku uskuteční nejprve sprint s hromadným startem. Vzápětí bude následovat soutěž určená pro skvěle trénované bikery a silné nátury. Čeká na ně totiž unikátní jízda zručnosti na trase vedoucí po prudkém kopci přímo vstříc vrcholu Bludovečku!

„Objevili jsme tam jedno krásné místo, klasický padák, které je porostlé stromy. Každému dá výjezd zabrat, ale malé zpestření ke konci sezony určitě patří a soutěž bereme jako recesi. Vítězem se stane ten, kdo vyjede do kopce nejvýše,“ popisuje netradiční soutěž Ivan Vavřík.

Účastníky vyjížďky poté ještě čeká cesta k rozhledně Háj a po výstupu na ni návrat k restauraci Šipkový klub v Šumperku. Tam se od 14 hodin uskuteční vyhlášení výsledků letošního ročníku Šumperského poháru horských kol, jehož pořadateli jsou SK SALITH – SUMTEX, SPORTON Šumperk a SVČ Doris Šumperk.

Nejúspěšnější závodníci ve dvanácti věkových kategoriích (čtyři mužské, dvě ženské, junioři a juniorky, starší žáci a žákyně, mladší žáci a žákyně) a také zástupci nejlepších týmů obdrží poháry, medaile a diplomy. Neméně sledovaná však bude i následná tombola. Každý účastník obdrží za své startovní číslo, s nímž absolvoval vyjížďku, los do tomboly. V ní se může těšit na nové kolo, cyklistické vybavení nebo různé technické pomůcky a nástroje.

„Myslím, že na Šumperský pohár horských kol můžeme být právem pyšní. Za léta své existence umožnil sportovní vyžití nebo přivedl k cyklistice několik desítek tisíc lidí. Navíc olomoucký region nabízí výborné a všestranné podmínky pro tento sport. V počtu závodů i zapojením veřejnosti patříme určitě k největším akcím na Moravě. A až se budeme loučit s letošním, tak už současně budeme těšit na ten příští ročník,“ uzavírá Ivan Vavřík.