Svátek Cyrila a Metoděje oživí Turnaj morašických čtvrtí

V Morašicích na Svitavsku se ve státní svátek 5. července setkají na fotbalovém hřišti nejen místní obyvatelé, ale i ti, kdo mají na osmisethlavou obec vazbu, ačkoliv zde už nějaký čas nežijí. Chystá se totiž 33. ročník Turnaje morašických čtvrtí v malé kopané. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

K začátkům turnaje se váže zajímavá historka. Nejprve šlo totiž o událost otevřenou týmům z širokého okolí. Záhy ale emoce přerostly sportovní rozměr a při jednom z ročníků se dokonce strhla rvačka. Proto se organizátoři rozhodli pozměnit formát a omezit účast na celky z obce. Díky tomu odpadly spory a naopak přibyla řada přátelských setkání.

„Jde nám především o zapojení lidí napříč věkovými kategoriemi, zahrají si u nás senioři i děti. Hrajeme sice nejprve ve skupinách, ovšem i po postupu do další fáze mají stále všichni šanci na vítězství. Tak to máme právě proto, aby se na hřiště dostali všichni zájemci. Očekáváme, že se v turnaji zapojí nějakých šedesát hráčů,“ popsal Martin Ropek za pořádající TJ Sokol Morašice.

Úvodní hvizd nad morašickým fotbalovým hřištěm zazní ve 13 hodin. Ve skupině A se střetnou celky Kaučina, Za Rychtou a Mexiko, ve skupině B pak Hřbitovní kvítí, Říkovice a Františka. Po skupinové fázi se celky promíchají, aby pak v závěru šly formou klasického pavouka do bojů o prvenství. Po celý den se navíc mohou zapojit i příchozí děti v dovednostních soutěžích a muži a ženy v soutěži ve střelbě penalt.

„Vítěz turnaje dostane na putovní pohár štítek s názvem svého oddílu. Kromě toho některému celku věnujeme novou sadu dresů. Poslední tři roky vždy vyhrál někdo jiný, tak to hezky vyšlo, uvidíme, komu připadne letos. Pro nejlepšího střelce penalt pak máme nachystanou samostatnou trofej. Po celý den bude možnost se občerstvit v restauraci, kde se bude i opékat kýta, o hudbu se postará DJ a děti se mohou těšit také na skákací hrad,“ uvedl Martin Ropek.