Světová špička, amatérští závodníci i rodiny míří poosmnácté na Malevil Cup

Víkend 10. – 11. června bude na ranči Malevil u Heřmanic v Podještědí už poosmnácté ve znamení horských kol. Vrcholoví sportovci, ale také nadšenci z řad široké veřejnosti si přijdou na své v rámci Mezinárodního MTB maratonu Malevil Cup 2017. Organizátoři akce mysleli na všechny, a tak budou účastníkům k dispozici hned čtyři traťové alternativy, jejichž prostřednictvím poznají na vlastní kůži strmé kopce Lužických hor a současně porovnají své výkony se závodníky světové špičky.

Závod je totiž součástí série Mezinárodní cyklistické federace Mountain Bike Marathon Series. Do Libereckého kraje dorazí úspěšní bikeři jako několikanásobný rakouský mistr světa v maratonu na horském kole Alban Lakata, jeho český týmový kolega Kristian Hynek nebo Ital Tony Longo, aby změřili své síly s každým, kdo je vyzve na nejdelší, stokilometrové trati hlavního závodu Elite. O tu je i letos největší zájem, ačkoliv to nebývá u podobných otevřených závodů zvykem.

K dispozici budou i tratě na 65 a 45 kilometrů, stejně jako nejkratší pětadvacetikilometrová, která loni oslavila úspěšnou premiéru. Soutěžit mohou doslova všichni. Vypsané kategorie zahrnou muže, ženy, handicapované sportovce i děti, pro které je vypsána samostatná soutěž coby součást seriálu ELEVEN Dětský MTB Cup 2017. Vítězové se mohou mimo hodnotných věcných cen těšit i na pohár, který vyrobila sklárna AJETO, jež vytvořila i trofeje pro slavnou Tour de France.

Ani rodiny s dětmi, které mají radši pohodu, než ostrý závod nepřijdou zkrátka – pro ně je připravená již poosmé Čokojízda. Nejedná se přitom o závod, ale pěknou vyjížďku, na jejímž konci bude čekat malé účastníky sladká odměna. „Cíl bude na ranči Malevil, a jak název napovídá, mohou se děti těšit na čokoládu. Nepůjde o žádnou nezdravou náhražku, ale o poctivou přírodní dobrotu od čokoládovny Mana v České Lípě,“ prozradil hlavní organizátor víkendové akce Radek Patrák z Pakli Sport klubu Jablonné v Podještědí.

Na závod je v současnosti přihlášena více než tisícovka závodníků, někteří z úctyhodné dálky. „Zúčastní se například dva cyklisté z Ekvádoru, nebo jedna Australanka,“ říká Radek Patrák. Přihlásit se lze i na místě na poslední chvíli, čehož každoročně využívá řada závodníků. Organizátoři pak doporučují nechat si dostatečnou časovou rezervu na prezentaci k závodu, která se bude konat na ranči Malevil v pátek od 16 do 20 hodin a v sobotu podle jednotlivých kategorií v ranních hodinách tamtéž.

Samotný start závodu bude na náměstí v Jablonném v Podještědí v sobotu. Nejprve, v 8,30 hodin vyrazí na trať závodníci v nejdelší, stokilometrové kategorii, které bude čekat úctyhodné převýšení 2 230 metrů. O hodinu později se jim v patách pustí bikeři na tratích 45 a 25 kilometrů, v 10,30 hodin odstartuje kategorie 65 kilometrů. Dvanáctikilometrová Čokojízda propukne v 8,45 hodin. O zábavu postaráno bude i po dojezdu do cíle na ranči Malevil, kde účastníky čeká bohatý doprovodný program včetně živé hudby v rámci tradiční Bike Party.