Tour de Zeleňák aspiruje na událost roku ve Šluknovském výběžku

Tour de Zeleňák míří do 39. ročníku, nabídne i novinku v podobě celovíkendového nabitého programu.

S devětatřiceti kontinuálními ročníky je cyklistická Tour de Zeleňák nejstarším silničním závodem v České republice. A tentokrát počítá s rekordní účastí, protože v sobotu 2. září by v Rumburku mělo napříč kategoriemi závodit až devět stovek vyznavačů cyklistiky. Pestrý program na příchozí ovšem čeká po celý víkend. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Tentokrát poprvé začínáme pro zájemce už v pátek. Ráno bude na programu společný trénink, odpoledne pak vypukne v 15,30 hodin v Bohemian Coffee House v Rumburku Cyklofest. Součástí bude třeba vernisáž historických silničních kol ze sbírky Pavla Brabce, beseda s komentátorem České televize Luborem Tesařem o letošní Tour de France či s bývalými závodníky Vojtěchem Řepou a Karlem Tyrpeklem o tom, když profesionální cyklistika přestane být radost, stejně jako přednáška o bike packingu a mnoho dalšího. No a v neděli budeme mít organizovanou společnou vyjížďku,“ lákal Jan Novota z pořádajícího sportovního oddílu Mandavan.

Sobota bude na Lužickém náměstí v Rumburku slavnostní – startovat budou jednotlivé kategorie a diváci budou moct borce sledovat na velkoplošné obrazovce. Za tím účelem organizátoři na trať vyšlou kameramany na motocyklech, přenos bude rovněž doplněn komentářem a bude jej možné sledovat rovněž na webu.

„Snažíme se, aby byl závod skutečně show. Budeme tedy mít i třeba dva DJe, do vesnic na trase rozvezeme sudy s pivem zdarma, aby to lidi vytáhlo ven a fandili závodníkům podél trati. A když mluvíme o Tour, pochopitelně máme kopce pojmenované ve stylu legendárních vrchařských prémií, cyklisty tady u nás bude čekat pětice ve složení Col du Partyzán, Veselý Peak, Passo Vilémov, Mur de Brtničák a Poustevnaberg,“ usmíval se Jan Novota.

Z Lužického náměstí v Rumburku jako první vyjedou v 9,55 hodin závodníci na 106 kilometrů dlouhou trasu Obr Zeleňák, aby je v 10 hodin následovali jezdci v rámci varianty Zeleňák na 54 kilometrů. V 10,05 hodin pak přijde řada na speciály na 54 kilometrů, jež se dále dělí do kategorií MTB, koloběžky, historická kola s jedním pevným převodem a classico, jež zahrnuje kola vyrobená před rokem 1993 s ocelovým rámem a řazením na rámové trubce.

„Po cestě závodníky čeká skvělá atmosféra, což bude pokračovat posléze i v cíli, kdy se jezdci na stupních vítězů budou před fanoušky cítit skutečně jako na některé Grand Tour. Pro vítěze máme připraveny trofeje, pro druhé a třetí medaile a pro všechny oceněné tašku s dárky, kde najdou třeba sportovní výživu. Vyhlašování se posléze přelije do zábavy s hudbou… Zkrátka rozhodně bude o co stát a já už se těším na všechny, kdo dorazí, nebudou litovat,“ uvedl Jan Novota.