Tour de Zeleňák letos očekává rekordní účast

Sedmatřicátý ročník cyklistické Tour de Zeleňák je na spadnutí. Už v sobotu 4. září ožije Lužické náměstí v Rumburku sportem, když se zde sejdou milovníci silničních kol, aby se vydali do kopců Šluknovského výběžku. Akce je součástí série RoadCup, Českolipského silničního poháru a Severočeské amatérské ligy 2021.

„Vše nasvědčuje tomu, že by letos mohl padnout loňský účastnický rekord. Zájem sportovců je enormní, čemuž pomáhá i příznivá předpověď. Mezi přihlášenými figuruje opět náš rekordman, zakladatel závodu Josef Jánoš, který se jako jediný na světě může pochlubit, že absolvoval všech dosavadních šestatřicet ročníků. Mimo to máme přihlášené Brazilce, Němce, Poláky, Ukrajince a jednoho Angličana s Kanaďanem, takže budeme mít i zajímavé mezinárodní zastoupení,“ uvedl Jan Novota z pořádajícího sportovního oddílu Mandavan.

Program na Lužickém náměstí v Rumburku zahájí divácky velmi atraktivní závod speciálů v 9,50 hodin. Zúčastnění borci mohou 54kilometrovou trať absolvovat jak na horských kolech či koloběžkách, tak se zapojit do kategorií classico – kdy je podmínkou silniční kolo s ocelovým rámem vyrobené před rokem 1989 s páčkovým řazením na dolní rámové trubce a pedály osazenými klasickými klipsnami s koženými řemínky – a historická kola, určené bicyklům s jedním pevným převodem. Obě jmenované pochopitelně vyžadují i přiměřené dobové oblečení.

V 9,55 hodin vyrazí do závodu cyklisté na nejdelší distanci Obr Zeleňák o délce 106 kilometrů a v 10 hodin na 54 kilometrů. Novinkou u obou těchto kategorií je slavnostní start za doprovodným autem až po Jiříkovskou ulici, kde se boje o prvenství rozhoří naostro. Následně se vydají cyklisté na jeden či dva okruhy, jež je provedou přes Jiříkov, Šluknov, Dolní Poustevnu a Mikulášovice zpět do Rumburka. Odpoledne doplní v prostoru startu a cíle dětské závody.

„Nejúspěšnější závodníci se kromě tradičních medailí a trofejí mohou těšit na věcné ceny, sám mám takové jako závodník nejraději. Odnést si tak mohou například duše, sady na lepení nebo řetězy,“ prozradil Jan Novota.