Tour de Zeleňák míří do 36. ročníku, na startu opět nebude chybět její zakladatel

Tour de Zeleňák

Nejstarší veřejný silniční závod v České republice – to je podtitul cyklistické Tour de Zeleňák, která v sobotu 5. září z Lužického náměstí v Rumburku odstartuje už po šestatřicáté. Do pedálů se přitom i tentokrát chystá šlápnout zakladatel závodu Josef Jánoš, který se jako jediný může pochlubit úctyhodnou bilancí. Na startovním roštu se totiž objevil dosud pokaždé.

„Společně s panem starostou Rumburka řešíme situaci podle aktuálních nařízení s ohledem na naprostou bezpečnost účastníků i diváků. Lužické náměstí, kde je prostor startu a cíle, proto bude uzavřeno s jedním vchodem a jedním východem a rozděleno na sektory. Abychom dodrželi maximální povolenou kapacitu, budeme mít u vstupu tisíc žetonů. Při příchodu každý obdrží žeton, až když jej při odchodu odevzdá, bude moci na jeho místo nastoupit další divák. Pochopitelně jsme zásobeni dezinfekcí a sledujeme novinky, aby vše vyhovovalo. Komentovaný přímý přenos ze závodu navíc bude možné sledovat zdarma na webu roadcycling.cz,“ uvedl ředitel závodu Jan Novota z pořádajícího sportovního oddílu Mandavan.

Vyznavači silniční cyklistiky si budou moct vybrat ze dvou délek – buď absolvovat jeden okruh na 54 kilometrů, nebo dva a ujet 106 kilometrů. Ve srovnání s minulými ročníky ovšem letos ustálenou trasu čeká odchylka. Kvůli uzavírce povede asi čtvrtina Tour de Zeleňák v jiném kurzu, než bylo dosud zvykem. Tradičně naopak odstartují v 9,50 hodin závodníci na 54 kilometrů v kategorii Speciály, která zahrnuje historická kola, koloběžky, silniční kola s páčkovým řazením na rámu vyrobená před rokem 1989 a horská kola. S pětiminutovým odstupem se za nimi vydají cyklisté na nejdelší trati a v 10 hodin ti, kteří si zvolili trať dlouhou 54 kilometrů. Odpoledne bude patřit dětem, které podle věkových kategorií čekají trasy od 100 do 1250 metrů v centrálním prostoru.

„Momentálně máme více přihlášených než loni touto dobou, a proto očekáváme, že se v dospělých kategoriích objeví sedm set závodníků a v dětských okolo sedmdesáti. Moc nás přitom těší, že přivítáme třetího z mistrovství světa v silniční cyklistice v závodě amatérů z roku 1993 a současně pátého z bodovacího závodu na dráze z olympijských her v Barceloně Luboše Tesaře, kterého čeká premiérová účast poté, co si před rokem vyzkoušel roli komentátora. A k tomu hned šestici borců, kteří už Tour de Zeleňák někdy vyhráli – Jakuba Svobodu, Libora Bartůňka, Tomáše Podrazila, Pavla Brabce, Jaroslava Vízka či Němce Maria Graffa,“ řekl Jan Novota.

Zatímco každé z dětí vystartuje s číslem jedna, aby se cítilo jako ta pravá jednička a za svůj výkon bude odměněno nezávisle na pořadí, dospělí závodníci budou bojovat o věcné ceny v podobě medailí, trofejí, sportovního vybavení nebo i třeba klobásek věnovaných jedním ze sponzorů, místním řezníkem. Diváci se mohou těšit na tombolu i doprovodný program v podobě hudební zábavy.