Tradiční Tour de Ralsko ozvláštní premiérový noční závod

Tour de Ralsko se chystá na nápor bikerů. Foto: Karel Vojíř

Co začalo na sklonku 90. let jako vyjížďky nadšenců po nových stezkách v bývalém vojenském prostoru Ralsko, je v současnosti zavedenou zastávkou v závodním programu bikerů. Ti se vydají v sobotu 16. července do Mimoně na už osmnáctý ročník Tour de Ralsko. Vše nasvědčuje tomu, že přitom bude pořádně rušno – organizátoři už zkraje závodního týdne evidovali 360 přihlášených.

„Maximální kapacita je 500 účastníků, do této hranice je stále možné se do závodu zaregistrovat. Podmínkou přitom není ani horské kolo – pochopitelně se to na něm pojede lépe, ale máme také účastníky na trekingových kolech či nadšence na gravelech. Ti si musejí dát trochu pozor na písčitých částech, ale jinak v tom nevidím problém,“ vysvětlil Ondřej Litresits z pořádajícího sportovního oddílu Mimoňští Sršni.

Jako první z prostoru startu v areálu dostihové dráhy města Mimoň vyrazí na své tratě od 10 hodin dětské kategorie od nejmladších na odrážedlech, dopolední část programu uzavřou ve 12 hodin starší žáci a žákyně a následovat bude vyhlášení. Tyto závody budou součástí Dětského MTB Cupu a mladé adepty cyklistiky čeká řada zajímavých nástrah, s nimiž si budou muset poradit: prověří je les i písek, budou přejíždět překážky z palet nebo budou muset zdolat výjezd na rampu a následně sjezd po schodech.

Ve 13 hodin pak odstartují i dospělí, kteří si mohou zvolit ze dvou variant. Na té delší, měřící 47 kilometrů s názvem Na plno, je čeká převýšení 600 metrů, kratší trať se jmenuje Na pohodu, měří 27 kilometrů a převýšení je přibližně poloviční. Novinkou pro letošní rok je přidaná Noční hodinovka, která odstartuje ve 21 hodin a měří 8 kilometrů.

„Stále přemýšlíme, čím naši akci ozvláštnit, proto jsme se rozhodli uspořádat noční závod. Určitě doporučuji si jej vyzkoušet, les má v noci úplně jinou a velmi kouzelnou atmosféru. Trasu jsme vedli tak, aby byla relativně jednoduchá. Před pár dny jsem ji projížděl po setmění se svým desetiletým synem a zvládl ji úplně v pohodě, jen se tedy trochu bál,“ usmíval se Ondřej Litresits.

Zatímco Noční hodinovka nabídne snazší poježdění, ve dne je naopak třeba počítat s některými záludnostmi. Výjezd na Bukovou horu bude náročnější než v minulosti, jelikož v místě probíhala těžba dřeva, což cestu poznamenalo. Odměnou bude bikerům naopak zážitkový sjezd, který vede úvozem, je možné si to na něm pěkně pustit a nabízí i klopené zatáčky.

„Pak jsme spolu s hlavním partnerem zařadili do závodu také segment aplikace Strava – nejde v něm až tolik o stoupání, ale především o techniku – kořeny a podobně. Nejrychlejší muž a žena v tomto segmentu se mohou těšit na speciální cenu. Kromě toho budeme odměňovat nejlepší tři v kategoriích, pro něž máme originální trofeje, každý pak dostane hned zkraje uvítací tašku se sportovním vybavením na kolo. Po závodě proběhne také slosování cen a k pohodové atmosféře přispějí dámy z Kočičího kabinetu a jejich vyhlášená kuchyně, již bude možno okusit,“ uvedl Ondřej Litresits.