Třemošenská padesátka letos se zlatou turistkou s oštěpem Bárou Špotákovou

Po pětačtyřicáté se v sobotu 7. října milovníci pěší turistiky, ale také jízdy na kolech, vydají na trasu tradiční Třemošenské padesátky. Jak název akce napovídá, prostory startu a cíle se nacházejí ve městě Třemošná u Plzně, jednotlivé trasy účastníky provedou krajinou malebných údolí a hustých lesů, které se rozkládají na sever od západočeské metropole. Spolu s ostatními milovníky sportu nebude letos na startu chybět ani patronka projektu ČUS Sportuj s námi, dvojnásobná olympijská vítězka a dvojnásobná mistryně světa v hodu oštěpem Bára Špotáková.

V rámci akce mají letos účastníci na výběr z šesti pěších tras, dvou variant po silnici na kole a tří variant pro cyklisty, kteří preferují jízdu terénem. Přihlášení k závodu bude probíhat na místě, startovné je v případě mládeže do 15 let 20 Kč, dospělí zaplatí 25 Kč. Obě nejdelší chodecké a také cyklistické trasy jsou určeny pouze účastníkům nad 15 let, na těch zbylých se mohou mladší zájemci účastnit pouze v doprovodu dospělé osoby.

Jako první se na trať vydají chodci na nejdelší padesátikilometrové trase. Od klubovny pořádající organizace Klub českých turistů TJ Tatran Třemošná budou vyrážet mezi 6 a 7 hodinou. Následně od 7 do 9 hodin budou startovat pěší na 35 km, silniční cykloturisté na 70 km a terénní cyklisté na 58 km. Chodci na 4 a 9 km se ke startu dostaví v rozmezí 8-10 hodin, nejkratší trasa je přitom vhodná také pro vozíčkáře a kočárky. Zájemci o pěší trasy na 16 a 25 km, stejně jako o silniční cyklotrasu na 35 km a terénní na 15 km, se mohou na start dostavit kdykoliv v rozmezí 7-10 hodin.

Organizátoři doufají, že vše vyjde podle jejich představ, jsou ale připraveni i na variantu špatného počasí. „Sice nám už osm let na akci nepršelo, ale nepodceňujeme přípravu. V prostorách startu a cíle vybudujeme party stany, kde bude možné se schovat před deštěm. Samozřejmostí pak je možnost občerstvení,“ uvedl Petr Kule z pořádajícího oddílu KČT TJ Tatran Třemošná.

Stejně jako v loňských letech se postarali i letos organizátoři o to, aby si každý účastník Třemošenské padesátky odnesl domů něco na památku. V cíli tak na chodce i turisty budou čekat pamětní diplomy a skleničky se znakem pochodu. O zábavu dětí v prostoru startu a cíle se postará skákací hrad, který pro nejmenší pořádající oddíl nachystal.