Třemošenská padesátka zve na Plzeňsko pěší i cykloturisty

Klub českých turistů TJ Tatran Třemošná pořádá už 43. ročník Třemošenské padesátky, který v sobotu 3. října nabídne turistické trasy i cyklojízdy.

Třemošná

Populární dálkový pochod začal na Plzeňsku psát svoji historii v roce 1973, kdy trasy 15, 25 a 50 kilometrů absolvovalo 213 turistů. „V dosavadních dvaačtyřiceti ročnících jsme zaznamenali celkovou účast 52 937 pochodníků. Rekord drží rok 1982, kdy bylo na startu 2 604 turistů. V loňském roce se akce zúčastnilo 2 003 turistů,“ připomíná Petr Kule, ředitel pochodu.

V letošním roce organizátoři opět nabízejí pestrý turistický výběr. Vyznavači tradičních pochodů si budou moci zvolit jednu ze šesti tras – 4, 8, 16, 25, 35 a 50 kilometrů, cykloturisty čeká na silnici 32 a 68 kilometrů a v terénu 15, 35 a 57 kilometrů.

„Nejkratší pěší pochod je vhodný i pro rodiny s kočárky nebo vozíčkáře, děti se mohou zúčastnit jen v doprovodu dospělých osob.. Dvě nejdelší turistické a cykloturistické trasy jsou určeny jen pro osoby starší patnácti let, kterým doporučujeme před startem lékařskou prohlídku,“ informuje Petr Kule. Pořadatelé od účastníků vybírají startovné 15 (mládež) a 20 Kč (dospělí), za které úspěšní účastníci získají v cíli diplom a tradiční skleničku s logem pochodu.

Maratón startů od klubovny KČT TJ Tatran začne v sobotu v 6 hodin, kdy na trať začnou vyrážet pochodníci na 50 km, o hodinu později šlápnou do pedálů cykloturisté na 57 a 68 km. Všechny ostatní trasy mají průběžné starty od 7 do 10 hodin. Společný cíl všech tras je od 11 do 18 hodin opět u klubovny KČT TJ Tatran.

„Máme připravený i doprovodný program – pro nejmenší bude k dispozici skákací hrad, večer pořádáme tradiční taneční zábavu,“ doplňuje ředitel pochodu, který v dostatečném předstihu připravuje šestičlenný štáb organizátorů. V den konání Třemošenské padesátky zajišťuje průběh na trasách a v místě startu i cíle více než šedesát pořadatelů.