Třemošenský dálkový pochod s razítkem kvality láká i patrona Koháka

TremosnaRozhýbat své tělo na čerstvém vzduchu a zároveň se pokochat krásnou krajinou města ležícího na vodním toku Plzeňského kraje – to slibuje účastníkům Třemošenská padesátka, jejíž 42. ročník se uskuteční v sobotu 4. října.

Třemošenská padesátka se může pochlubit opravdu úctyhodnou statistikou. V letech 1973 až 2013 ji absolvovalo bezmála 51 000 účastníků. „Účast se těžko odhaduje, protože přihlášky předem nemáme a registrace probíhá až v den závodu. Ale myslím, že letos bychom mohli dojít až k číslu 1 800 nebo 1 900 účastníků,“ věří ředitel pochodu Petr Kule, který poslední dva měsíce nežije ničím jiným, než přípravou Třemošenské padesátky. Týden před akcí se svým týmem ladí hlavně poslední detaily tras, kterých rozhodně není málo.

Pro pěší turistiku (PT) jsou vyhrazeny tratě o délce 4, 8, 16, 28, 36 a 50 km, přičemž čtyřkilometrová trať je rovněž vhodná pro účastníky s kočárky a vozíčkáře. Pro cykloturistiku po silnici (CT silnice) jsou připraveny dvě trasy o délce 35 a 71 km, terénní cykloturistika (CT terén) zahrnuje trasy o délce 16, 40 a 58 km. Start a cíl závodu bude připraven v prostorách klubovny KČT TJ Tatran Třemošná přímo v obci Třemošná u Plzně. Čas pro návrat do cíle je vymezený od 11 do 18 hodin.

Cyklotras na 58 a 71 km a pěších  tras  na 36 a 50 km se mohou zúčastnit jen osoby starší 15 let. Na ostatních trasách se mohou zúčastnit děti pouze v doprovodu dospělých osob. Pochod je veden po turisticky značených trasách a místním nebo vlastním značení – trasy jsou na mapách edice KČT č. 31 „Plzeňsko“, cykloturistické Plzeňsko sever č. 131 a edice KČT č. 30 „Povodí Střely“.

I vzhledem k takovému množství tras je jasné, že vítězem je skutečně každý, kdo vydrží až do konce. „Nevyhlašujeme žádné kategorie, nemáme žádné stupně vítězů. Ceny máme připraveny skutečně pro všechny. Každý, kdo Třemošenskou padesátku zdolá, je pro nás vítěz a zaslouží si něco pěkného na památku. Všichni účastníci od nás v cíli obdrží diplom a tradiční skleničku se znakem pochodu,“ vysvětlil Petr Kule. Děti, které budou mít v cíli ještě dost sil, si mohou o pár metrů vedle zaskákat v nafukovacím hradu.

A pokud by někdo v hemžícím se davu rozpoznal známou tvář herce a režiséra Jakuba Koháka, rozhodně to nebudou mylné představy. Nadšený sportovec, který holduje zdravému pohybu ve velkém, je totiž patronem celého projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI. A jako správný patron půjde všem účastníkům příkladem a na některou z tras osobně vyběhne. Motivací pro účastníky by kromě setkání s hvězdným hostem mohla být i možnost pořádně se protáhnout na čerstvém vzduchu. „Příroda je zde krásná, tak proč to takto hezky nespojit. Ne náhodou totiž Klub českých turistů zařadil Třemošenskou padesátku mezi 200 nejvýznamnějších sportovních akcí v celé České republice. S takovým razítkem kvality už stojí za to se jí osobně zúčastnit,“ doplnil své pozvání Petr Kule, ředitel pochodu.

Časový harmonogram:

Pěší trasa 50 km         start 6:00 – 7:00 hod.

Pěší trasa 36 km         start 7:00 – 9:00 hod.

Pěší trasa 4 a 8 km      start 8:00 – 10:00 hod

Cyklo 58 a 71 km      start 7:00 – 9:00  hod.

Ostatní pěší trasy 16, 28 + CT silnice 35 + CT terén 16, 40 km       start 7:00 – 10:00 hod.