Tři závody v jeden den aneb Ve Víru budou všichni běhat

Vír v údolí řeky Svratky zasáhne v sobotu 22. srpna běžecká mánie. V průběhu celého dne se zde totiž uskuteční hned tři závody pro nejmladší generaci i dospělé pod společným názvem „Ve Víru běháme všichni“. Tuto ojedinělou akci připravují pořadatelé z Jiskry Vír za podpory Kraje Vysočina a České unie sportu.

Vír

„Jsme rádi, že už největší vedra polevila. Chladnější počasí prospívá běžeckým výkonům a věříme, že také přiláká víc zájemců. Situaci nám trochu komplikuje termínová kolize, neboť v nedalekém Novém Městě na Moravě se koná kvalifikace o účast na mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Jezdí k nám však pravidelně účastníci z celé republiky i z Rakouska, takže očekáváme zhruba stejnou účast jako loni, kdy dorazilo celkem 278 běžců,“ říká předseda Jiskry Vír Zdeněk Šudoma.

Již od 8 hodin začne v místním kulturním domě prezentace na 37. ročník „Běhu Vírem mládeže“. Ten zahrnuje třináct kategorií od běhu dětí do 2 let s rodiči až po závody čtrnáctiletých chlapců a dívek. Startuje se postupně od 9:30 hodin a v minulém roce změřilo síly na tratích od 75 do 1 200 metrů 162 běžců. Kategorie do čtyř let poběží na silnici od mostku přes řeku Bystřičku do cíle u kulturního domu. Ostatní kategorie budou závodit na okruhu dlouhém 240 metrů kolem Domu pečovatelské služby.

Začátek hlavního závodu v pořadí 62. ročníku „Malého svrateckého maratonu“, při němž se maratonci vydají na 32 km dlouhou trať z Víru do Nedvědice a zpět, je stanoven na 14:30 hodin. Muži závodí v kategoriích do 39 let, 40-49 let, 50-59 let, 60-69 let a 70 a více let, ženy do 34 let, 35-44 let a 45 a více let.

Loni zvítězili český reprezentant Jiří Homoláč a Tereza Ďurdiaková. Na překonání Homoláčova času 1:45:02 hod. vypsali pořadatelé prémii ve výši pěti tisíc korun

„Obhájci prvenství se nám zatím nepřihlásili, ale to neznamená, že nepřijedou. Špičkoví maratonci se většinou hlásí až na poslední chvíli. Vzhledem k dlouholeté tradici závodu, který pořádáme nepřetržitě od roku 1954, však bude účast nepochybně kvalitní,“ věří Zdeněk Šudoma.

A zatímco budou seniorští vytrvalci polykat své kilometry, odstartuje v 15 hodin třetí závod – 49. ročník „Běhu Vírem dorostu“ na 3 km pro běžce ve věku 15 – 18 let.

„Nejúspěšnější závodníci dostanou medaile, diplomy a věcné ceny. Na mládežníky, ale i další účastníky však čeká v cíli kromě párku v rohlíku a limonády ještě jedno příjemné překvapení. Nechali jsme vyrobit speciální čokolády s krásným obalem, na němž jsou zvěčněné názvy jednotlivých běhů i fotografie z nich,“ dodává Zdeněk Šudoma.

Od rána budou v míst startu a cíle pro děti zdarma různé zábavné atrakce, zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny zdarma změří tělesný tlak i podkožní tuk a od 11 hodin bude zahájen prodej lístků do tradiční tomboly. Po celý den bude pro návštěvníky připraveno občerstvení. Na závěr sportovní soboty je připravena tradiční „Maratonská veselice“.