Trnava Race zve diváky na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

Nic pro začátečníky. Kdo chce zdolat slalomový kanál Trnávka, musí se umět pořádně ohánět pádlem.

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a ten nejobtížnější, pokud je řeč o starém kontinentu. A právě kanál Trnávka s náročností WW IV bude v sobotu 28. května hostit extrémní vodácké závody.

„Na rozdíl od jiných akcí pro širokou veřejnost jsou u nás k účasti bezpodmínečně nutné předchozí zkušenosti a skutečný vodácký um. Přesto se u nás zabaví ledakdo, závody jsou divácky nesmírně atraktivní a vstup je volný. Sledovat borce ve válcích a peřejích, jak si snaží poradit s tratí, je parádní adrenalin i ze břehu,“ vysvětlil David Felgr z pořádajícího sdružení Trnava-X-Race.

Kajakáři se nechají vlnami unášet už v pátek 27. května, kdy bude od 18 do 20 hodin možnost volného rozježdění a později od 20 hodin začne welcome party, kdy se zaregistrovaní při grilování mohou těšit na steak a pivo, které v klášterním pivovaru Želiv vaří sami mniši.

V sobotu se naplno spustí závodní program. V 10 hodin se pojede fun slalom, ve 13,30 hodin sprint a konečně v 16 hodin nová olympijská disciplína kayakcross, jež si svou premiéru pod pěti kruhy odbude na hrách v Paříži za dva roky. Princip je stejný jako u ski- či snowboardcrossu – do tratě se vydávají hned čtyři závodníci naráz a vždy dva nejlepší postupují do dalšího kola.

Kanál Trnávka je historickou stavbou a tím je daná i jeho extrémní náročnost. Jeho nevýhodou pak je, že je postaven na přepouštěcí přehradě s pitnou vodou, proto je zde možné vodu pustit jen párkrát do roka. Právě z toho důvodu se zde dosud nejely žádné mezinárodní závody – atraktivita tratě je značná, avšak předpokladem uskutečnění takové události je umožnit trénink alespoň týden předem a na to by zdroje vody nestačily.

„Kromě možnosti volné plavby v pátek i neděli počítáme s dalším doprovodným programem, jako je živá hudba nebo dražba vodáckého vybavení v sobotu večer. Právě v sobotu ve 21 hodin také proběhne vyhlášení vítězů, kterým se dostane odměny v podobě medailí, diplomů a dalších hodnotných cen,“ uvedl David Felgr.