Turistickou sezonu na Plzeňsku otevře Jarní pochod

Jarní pochod PlzeňK zahájení jarní turistické sezony na Plzeňsku patří Jarní pochod – jeho 31. ročník pořádá 28. března 2015 Klub českých turistů Fakultní nemocnice Plzeň, který byl založen už v roce 1979.

„Letošní účastníky, kteří mají sraz v Domě hasičů v Plzni-Černice na bývalé konečné stanici trolejbusu č. 13, čekají čtyři pěší a jedna cykloturistická trasa,“ informuje za pořadatele Věra Melounová a připomíná, že akce je zařazena do kalendáře akcí Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury a spolupořadatelem je Územní městský obvod Plzeň 3.

Nejkratší šestikilometrová trasa vede z Černice vlastním značením na žlutou značku do Olympie a zpět. O čtyři kilometry více půjdou ti, kteří se vydají na trasu Černice – Radyně – Andrejšky – Olympie – Černice. Osmnáctikilometrový pochod nabízí trasa  Černice – Radyně – Pod Výrovnou – naučná stezka – Sedlec – Hůrka – Starý Plzenec – Andrejšky – Olympie – Černice. Nejvíce kilometrů urazí ti, kteří půjdou po trase Černice – Radyně – Šťáhlavy – Kozel – Lopata – Neslivský potok – Kozel – hájovna Svidná – Sedlec – Hůrka – Starý Plzenec – Andrejšky – Olympie – Černice (30 km).

Na své si přijdou i vyznavači cykloturistiky, pro které pořadatelé připravili 40 kilometrů na trase Černice – Štěnovice – Předenice – Prusiny – Nebilovy – Starý Plzenec – Černice.

„Trasy jsou na mapě Plzeňska, přesné popisy rozdáme účastníkům na začátku pochodu. Budeme vybírat startovné – od dospělých 20 korun, členy KČT, držitele karty ISIC a seniory to bude stát o polovinu méně a startovné dětí jsme stanovili na pětikorunu,“ říká Věra Melounová.

Start jednotlivých tras je stanoven v rozmezí od 7.30 do 11 hodin, cílem by měli všichni projít do 16. hodiny. Každý, kdo dorazí do cíle, získá diplom, oživením bude losování tomboly. Turisté při tom mohou plnit podmínky dlouhodobé mezinárodní akce IVV, do které je zařazen i výstup na vrch Radyně.

“Účastníci našeho Jarního pochodu se mohou zapojit i do akce  vyhlášené Klubem českých turistů na podporu výstavby chaty na Lysé hoře Vystup na svůj vrchol. Za účast a razítko akce se vybírá částka 10 Kč, ta pak putuje na konto pro výstavbu Lysé hory, která je v majetku Klubu českých turistů,“ připomíná Věra Melounová.