Týnišťská desítka láká běžce všech věkových kategorií

Jednu jistotu účastník běžeckého závodu Týnišťská desítka má – každoročně, už po sedmadvacáté, se totiž uskuteční ve stejném termínu 28. října. Tentokrát tato neděle připadá na stoleté výročí existence samostatného státu, což nepochybně zvýší motivaci většiny aktérů. Pořadatelé očekávají, že v hlavních kategoriích mužů a žen se představí téměř tři stovky vytrvalců, v doprovodných dětských bězích nastoupí zhruba padesátka zájemců.

Akce se v tomto roce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

„Účast je hodně závislá na počasí, ale předpovědi meteorologů se zdají být optimistické. Mělo by být sice chladno, ale bez deště, což by mohlo zvýšit zájem veřejnosti,“ říká Kateřina Kuklová, jedna z organizátorek z atletického oddílu SK Týniště nad Orlicí.

Centrem závodu je už tradičně tělocvična v sídlišti U Dubu, odkud se v 9 hodin vydají na své tratě jako první předškolní děti (ročník narození 2012 a mladší). Po nich se na start postupně postaví nejmladší žactvo (2009–2011), mladší žactvo (2005–2006) a starší žactvo (2003–2004).

Samotná Týnišťská desítka je na programu v 10,30 hodin. Přihlásit ke l závodu lze přímo na místě. Muži se představí v pěti věkových kategoriích (do 34, 35–44, 45–54, 55–64 a nad 65 let), ženy ve třech (do 34, 35–44 a nad 44 let). Trasa běhu vede od tělocvičny U Dubu po asfaltové cestě asi 500 metrů sídlištěm a dále převážně po asfaltu lesní cestou na otočku vzdálenou 5,2 km. Po obrátce se účastníci vracejí stejnou cestou zpět. Posledních 300 metrů se běží z lesní cesty přímo do cíle zpět k tělocvičně.

Traťové rekordy drží Josef Pomikálek z České Lípy z roku 1999 časem 31:07 min. a Anna Pichrtová z Maratonstavu Úpice z roku 2001 výkonem 34:18 min. Za jejich překonání je vypsaná prémie ve výši tisíc korun.

„V cíli dostanou všichni čaj a sušenky. Na úspěšné malé běžce čekají dárky od našich sponzorů. Nejmenším jsou určeny například penály, batůžky na přezůvky a další drobné suvenýry, ti starší se mohou těšit na sluchátka, batohy či další sportovní potřeby. Pro dospělé jsme zase zajistili porcelán a elektroniku. Zvláštní cenu obdrží také účastník, který dorazí jako 28. na obrátku. Na závěr se uskuteční věcná tombola s losováním startovních čísel,“ upřesňuje Kateřina Kuklová.

Týnišťská desítka je letos také součástí 30. ročníku východočeské Velké ceny v bězích mimo dráhu a Iscarex Cupu 2018.