Účastníky 73. ročníku běhu na Bradech u Jičína povzbudí čert, anděl a Mikuláš

Už po třiasedmdesáté se v neděli 2. prosince uskuteční Mikulášský běh na Bradech u Jičína. Spolu s Běchovicemi a Velkou kunratickou patří v České republice mezi tři nejstarší nepřetržitě pořádané závody mimo dráhu. Pořadateli akce, při níž mezi účastníky zavítají Mikuláš, čert a andělé, jsou atleti z AC TJ Jičín ve spolupráci s oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín a obcí Brada – Rybníček.

 

Za dvaasedmdesát let existence proběhlo cílem tohoto závodu již více než 28 000 účastníků. Startovní pole bývá pokaždé nesmírně široké – od jednoletých ´mlíčňáků´ až po důstojné kmety v kategorii nad šedesát let.

„Účast vždy záleží na počasí. V loňském roce se zúčastnilo 477 závodníků, rekordem však je 940 běžců při 37. ročníku v roce 1982. Náš běh je velmi populární, sjíždějí se na něj borci z celé republiky a navštěvuje ho také početná divácká obec. Od svého počátku se však nejedná jen o závod atletů, ale všech sportovců i nesportovců, kteří mají rádi pohyb v přírodě,“ připomíná Petr Šindelář z organizačního výboru.

Jako první se už tradičně na trať vydají nejmenší „mlíčňáci“ je v neděli již v 9.45 hodin, což je změna oproti minulým ročníkům. Intervalové starty starších závodníků jsou na pořadu postupně od 11 hodin. Pořadatelé doporučují přihlášku předem prostřednictvím e-mailu, čímž se zájemci vyhnou případným frontám v den závodu. Další možností je přihlášení se v sobotu 1. prosince v budově 4. Základní školy v Jičíně v době mezi 15. a 16. hodinou. Poslední příležitostí je přihláška v neděli přímo na startu na Bradech od 8,30 do 10 hodin.

„Tím, že trasa běhu vede po lesních cestách se značným převýšením, dá každému aktérovi pořádně zabrat a dokonale prověří jeho schopnosti. Výborné je, že všichni účastníci si mohou po doběhnutí do cíle kontrolovat průběžné pořadí na velké obrazovce, na níž hned naskakují dosažené časy a umístění,“ vysvětluje Petr Šindelář.

Loňským vítězem hlavní kategorie juniorů a mužů se stal orientační běžec Petr Schulhof (KSM Hrádek), mezi juniorkami a ženami dominovala Michaela Omová z AC Turnov. Rekordy tratě drží v kategorii mužů společně Petr Ondrašík z roku 1982 a Lubomír Pokorný z roku 1991 stejným časem 9:24 minuty, v kategorii žen Zuzana Kocumová časem 11:53 minuty z roku 2006.

„Na nejlepší seniory čekají finanční prémie. Samozřejmě však odměníme také dětské účastníky. Ty už tradičně budou motivovat k co nejlepším výkonům čert, anděl a Mikuláš. Nejmenší děti dostanou po doběhnutí perníkového mikuláše, ty větší, kterým se nejvíc dařilo, čokoládové. A těšit se mohou i na zajímavé ceny zejména v podobě sportovního oblečení,“ uvádí Petr Šindelář.

Účast na Mikulášském běhu na Bradech si nenechalo v minulosti ujít ani mnoho známých osobností – gymnastka Eva Bosáková, kanoista Martin Doktor, malíř Cyril Bouda a rád mezi běžce chodil spisovatel a duchovní otec Rumcajsovy rodiny z nedalekého Řáholce, spisovatel Václav Čtvrtek.