Úprk nebo pohodová chůze? Noční pochod na Milešovku je pro všechny

V pátek 3. listopadu bude po dvaapadesáté patřit České středohoří mezi Ústím nad Labem, Milešovkou a Rtyní nad Bílinou všem milovníkům pohybu v přírodě. Noční pochod na Milešovku, který provází účastníky od odpoledních hodin až do tmy malebným krajem severních Čech, naláká každoročně dobrých pět set účastníků. Trať je značená fáborky, organizátoři ale vzhledem k tomu, že se dochází za tmy, doporučují mít s sebou baterku a mapu Českého středohoří.

Start akce, která je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož hlavním mediálním partnerem je Deník, bude ve vestibulu sportovní haly Pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně od 14 do 16 hodin, vstup bude z Resslovy ulice. Tamtéž je možné se k pochodu zaregistrovat za poplatek 50 Kč. Trasa následně povede účastníky kolem známé restaurace Větruše směrem na Milbohov, a Suchou a dále přes Habrovany, Žim, Paškapole a Bílku na vrchol Milešovky, kde bude kontrolní stanice.

Z Milešovky budou účastníci pochodu sestupovat po modré do Černčic a po silnici přes Lelov a Žalany dojdou do Rtyně nad Bílinou, kde je cíl v restauraci U Potoka. „Ve Rtyni dostane diplom každý registrovaný účastník pochodu, který bude mít potvrzenou kontrolu na Milešovce. Pro poutníky bude nachystaný teplý čaj, mohou si dát samozřejmě i pivo v restauraci a tamní vyhlášený guláš. Do Ústí mohou využít dopravu našimi dvěma autobusy, které budou na střídačku vyjíždět ze Rtyně zpět,“ popisuje organizátor akce Tomáš Tkáč.

Jeho další slova ukazují, že je akce vhodná pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. „Samozřejmě se každoročně účastní skupina běžců z katedry tělesné výchovy ústecké univerzity. Ti zvládnou 25kilometrovou trať i za dvě nebo dvě a půl hodiny. Celkem je ale na zdolání trasy vymezený limit devět hodin. Před časem jsme tu měli zatím našeho nejmenšího účastníka. Jmenoval se Jiřík a bylo mu pět let. Jeho tatínek pracoval na Horské službě a kluk byl na chození zvyklý. O přístup rodičů jde vždy nejvíc, v silách dětí pochod určitě je,“ láká zájemce z řad rodin organizátor Nočního pochodu na Milešovku Tomáš Tkáč.