Ústecký Vaňov v rámci Dne Labe přivítá o víkendu desítky dračích lodí

Ústecký Vaňov opět po roce přivítá dračí lodě v rámci Dne Labe. Foto: Den Labe

V pátek a sobotu 28. a 29. dubna bude v ústecké městské části Vaňov veselo. Na klidné hladině českého veletoku zhruba dva kilometry nad Masarykovými zdymadly na Střekově se budou prohánět desítky dračích lodí v rámci Dne Labe, akce, jejíž kořeny sahají do roku 2009 a jež je posledních deset let otevřená i školním posádkám.

„V rámci letošního, čtrnáctého ročníku – jelikož jeden jsme byli nuceni zrušit kvůli pandemickým opatřením – přivítáme 18 posádek z řad žáků základních a středních škol a posléze 30 posádek dospělých. Řada z nich, jako třeba Buldoci z Mostu či Černošické fosílie a Vodní víly už za ty roky patří mezi dobře známé tváře. Jediné, co nám dělá trochu starosti je aktuálně zvýšený vodní průtok po deštích, nicméně výhled je takový, že do pátku bude klid,“ vysvětlila Ludmila Šolcová za pořádající kluby Rychlostní kanoistika Ústí nad Labem a Český veslařský klub Ústí nad Labem.

Právě řevnivost a zdravá rivalita mezi pádly a vesly dala před patnácti lety akci vzniknout. Hledala se cesta, kde by se mohla zapojit obě odvětví a dračí lodě se ukázaly být ideálním průsečíkem.

První závody odstartují z areálu loděnice veslařského klubu ve Vaňově, jenž letos 28. února oslavil sté výročí založení, v pátek 28. dubna v 10 hodin. Závodit mezi sebou do 12,30 hodin budou školní posádky, přičemž každá ze škol se může těšit, že si na konci klání odnese na památku pohár za účast. V odpoledních hodinách pak proběhnou tréninky dospělých posádek před ostrým závodem.

Sobota 29. dubna pak opět nabídne atraktivní program. Dračí lodě budou vyjíždět v patnáctiminutových intervalech od 9,30 do 16 hodin. Zapojí se přitom amatérské posádky z různých končin České republiky a po vyhlášení bude následovat volný program s přátelským posezením s kytarami až do večera.

„Ve spolupráci s ústeckým dopravním podnikem máme po oba dva dny do Vaňova a zpět zajištěné posilové spoje. Diváci se budou moct také projet na historickém parníčku Marie a podívat se tak na ‚dračáky‘ přímo z Labe. Vyhlašovat budeme hlavní závod, firemní a ženské posádky, ovšem rovněž nejlepší bubeníky, kde bude speciální porota hodnotit jejich originální kostýmy. Nejlepším rozdáme medaile, poháry a putovní pohár, stejně jako šampus, aby měli čím svůj úspěch oslavit,“ uvedla Ludmila Šolcová.