V 72. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma otužilců se bude útočit na hranici čtyř stovek účastníků

Zlatník Alfred Nikodém je považován za zakladatele sportovního otužování v tehdejším Československu. Před pětaosmdesáti lety – v prosinci 1923 – šokoval svoje okolí tím, že zkoušel plavat v ledové vltavské vodě. Ba co víc, dokázal to i ve vojenské uniformě s puškou na zádech nebo s nohama v pytli! Odvážný počin tohoto otužilce připomíná tradiční vánoční akce, která se od roku 1947 pořádá nepřetržitě a dnes nese název Memoriál Alfreda Nikodéma. Letošní, 72. ročník se uskuteční tradičně 26. prosince v Praze na Vltavě mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem.

Nejstarší a současně nejpopulárnější otužilecká akce v České republice začne na druhý svátek vánoční slavnostním nástupem účastníků v 11 hodin v severním cípu Slovanského ostrova u Národního divadla. Zúčastní se jí zájemci z Česka, Slovenska, Polska, Německa, ale dorazí také zástupci dalších, i exotických zemí. Akci pořádá I. plavecký klub otužilců Praha.

Trať povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem. Otužilci poplavou vzdálenosti 100, 300 a 750 metrů. Jako první přijdou na řadu v 11,15 hodin „vytrvalci“ přihlášení na 750 metrů (Memoriál Františka Venclovského), na které čekají dva okruhy o délce 375 metrů. V 11,40 hodin se uskuteční závody na 100 metrů (Memoriál Štěpána Poláka) a 300 metrů (Memoriál Oldřicha Lišky). Startuje se z plošiny ze žebříků, přičemž je zakázáno do vody skákat – na stejném místě jako start je také cíl.

Ani tentokrát nebudou chybět špičkoví plavci s vavříny z mezinárodních soutěží, stejně jako kondiční otužilci, kteří v ledové vodě nacházejí spíše radost ze zdravého pohybu. V loňském ročníku se potvrdil stoupající trend účasti a opět padl rekord v počtu plavců, kterých bylo 377 – z toho 275 mužů a 102 žen. Tradičně nejsledovanější byl Memoriál Františka Venclovského, jehož se zúčastnilo 87 plavců a 26 plavkyň. Absolutně nejrychlejší ze všech byla Lenka Štěrbová, přemožitelka Kanálu La Manche, která zdolala dlouholetého reprezentanta v dálkovém plavání Rostislava Vítka.

Pořadatelé i aktéři si přejí, aby teplota vody nestoupla nad 4 stupně Celsia, protože do této hranice si mohou vyplavat tzv. otužilecké výkonnostní stupně, které je opravňují postoupit v plavání na delší tratě. Loni však ve Vltavě naměřili 4,5 stupně Celsia a ani letošní předpovídané oteplení na Štědrý den neprognózuje „ideální“ podmínky.

Účastníci Memoriálu Alfreda Nikodéma obdrží diplom, odznak, pamětní pozvánku a pozornosti od sponzorů. Vítězové na nejdelší trati 750 m (tři muži a tři ženy) obdrží zvláštní ceny od sponzorů. Vloženou soutěž O pohár starosty Městské části Praha 1 vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců zúčastněných klubů.