V Bohumíně opět budou veslovat do středu Země, každým rokem se blíží

Únor je v Bohumíně už sedmým rokem spjatý s veslováním. K obavám, že se někdo namočí v ledových vodách Odry či Olše, jež se severně od dvacetitisícového města v okrese Karviná stékají, přitom není důvod, žáci základních a středních škol spolu se seniory totiž budou v úterý 13. února sportovat pěkně v teple na veslařských trenažérech. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Před lety jsme akci spustili na popud odboru školství, protože jsme chtěli přivést k pohybu mládež. Naprozřetelně jsme tehdy akci nazvali „Šetři se, osle“ podle známé mnemotechnické pomůcky odkazující k hodnotě 6378 kilometrů neboli poloměru země. Když se nám zapojí 250 účastníků, jak tipujeme, tak to bude naveslovaných 125 kilometrů, tak jsem zvědavý, jestli se vůbec dožiji toho, že do středu Země dorazíme. Ale blížíme se každým rokem,“ smál se Jaroslav Thér z pořádajícího Sportovního klubu Crossweightliftinggym Bohumín.

Žáci a pozvaní senioři se setkají v Crossgymu Bohumín už zrána, v 8,15 se posadí první odvážlivci na trenažéry a vyrazí na pomyslnou trať o délce 500 metrů. Vzdálenost je pro všechny stejná, liší se ovšem zátěž, kdy nejmladší kategorie šestých tříd bude mít samozřejmě snazší obtížnost než nejstarší středoškoláci. Ze součtu časů potom vzejdou vítězné školy.

„Hlavní je motivace k pohybu. Veslařské trenažéry jsou velmi prospěšnou aktivitou, zapojí totiž celou řadu svalových skupin – stehenní, kvadricepsy, zádové svaly, bicepsy, tricepsy, ramena, lýtka… Samotná záda přitom jsou v bezpečí ne jako u aktivit, kdy dochází třeba ke zvedání břemene. Dokonce k nám v rámci seniorů jezdí paní na vozíčku si zaveslovat. A když jsme u toho, seniory se rozhodně vyplatí nepodceňovat, často nám tu zajedou trať za dvě minuty a mladí mohou takový čas jen závidět,“ uvedl Jaroslav Thér.