V Jabkenicích mohou cyklisté vyrazit i na běžecký kros

Název cyklistické časovky Kol-Ja vznikl jako zkratka slov Kolem Jabkenic a  na Mladoboleslavsku její tradici založil Vladimír Sajdl. Závod se jezdí už od roku 1995 a letos bude mít na pořadu 17. ročník. TJ Sokol Jabkenice ho pořádá v neděli 19. dubna na šestadvacetikilometrové trati a součástí bude pošesté také desetikilometrový běh.

Kol-Ja

„Cyklistická trasa doznala letos změn – v Semčicích budují  vodovod a začaly zde výkopové práce,“ říká ředitel závodu Radek Beneš a trasu upřesňuje: „Startujeme přesně v 10 hodin v místě loňského cíle asi padesát metrů před označením naší obce. Poté se jede na Mcely, Seletice, Prodašice až do Ledců, kde je otočka a závodníci se budou vracet zpět.“ Držitelem traťového rekordu 34:43 min. je Karel Práger, který závod vyhrál už dvakrát, ale v loňském ročníku dojel 5. za 35:21,8 min

Soutěží se v devíti kategoriích – pěti mužských, dvou ženských a dvou mládežnických. „Máme připravenou i speciální kategorii retro, do které se může přihlásit každý cyklista, který pojede na kole s ocelovým rámem, klasickými pedály a páčkovou přehazovačkou. Kdo bude mít i retro oblečení, tomu odpustíme startovné,“ informuje Radek Beneš.

Od roku 2009 se v Jabkenicích běží zároveň i krosový závod. Pro jeho šestý ročník připravili pořadatelé desetikilometrovou trať vedoucí po lesních cestách v okolí obce.

„Trasa je vyznačená šipkami, vede po lesních cestách, ale proti minulým ročníkům přibylo terénních úseků. Stejně jako v předchozích dvou ročnících opět počítáme s tím, že odměníme závodníka nebo závodnici, kteří absolvují oba závody a jejich součet časů z cyklistiky a běhu bude nejmenší,“ doplňuje Radek Beneš.

V loňském ročníku závodilo v Jabkenicích 213 cyklistů a v hlavních kategoriích byli nejrychlejší Radim Kijevský za 34:47,01 min. (o pouhé čtyři sekundy mu utekla prémie 1 500 korun, kterou pořadatelé vypsali za překonání traťového rekordu!) a Hana Doležalová za 41:26,9 min. Běžců se na start krosu postavilo 53 – v cíli byli nejdříve Jiří Miler za 35:09 min. a Gabriela Hestíková za 43:40 min. Nejrychlejšího času v součtu obou disciplín dosáhl Jaroslav Brynda: 1:13 hod..

 

Kontakt: Radek Beneš, tel. +420 603 819 328, e-mail: beny.x@seznam.cz.

Více informací na: www.kol-ja.cz.