V Klech na Mělnicku chystají už potřetí neobvyklý biatlon

Už potřetí bude na Mělnicku konec roku zasvěcen biatlonu – 30. prosince se tato populární  disciplína uskuteční v Klech. Akce je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž partnerem je společnost EP Sourcing.

kelskybiatlon2015

Pořadatele z TJ Kly, kteří mají podporu místního obecního úřadu, myslivců ze sdružení Kly-Tuhaň, Sboru dobrovolných hasičů, zdejší základní školy a řady místních občanů, vůbec nenervuje, zda v Polabí napadne či nenapadne sníh. A nejsou tu k dispozici ani žádná sněhová děla. V pojetí jejich vpravdě neortodoxního a recesistického biatlonu totiž panují rozdíly patrné na první pohled.

„Nápad vznikl v naší restauraci na hřišti, kde se sešlo několik sportovních nadšenců. Přemýšleli jsme, co podniknout, abychom přilákali nejen sportovce, ale i širokou veřejnost a přinutili je k aktivitě. V tu chvíli nás napadl biatlon. Je poslední dobou tahákem a sledují ho všichni bez rozdílu věku, aktivní i pasivní sportovci. Samotná pravidla pak nastavil ultramaratonec Martin Hunčovský,“ říká Petr Rynda, předseda TJ.

Na Kelský biatlon nevyrážíte na lyžích, ale po svých – běží se totiž po asfaltových a polních cestách. Dospělé čeká trať dlouhá 7,8 km, děti absolvují 4,3 km a všichni musí mít povinnou výbavu – na hlavě kulicha a v rukách lyžařské hůlky případně hole nordic walking, které je možné odložit pouze na střelnici. Vedle dvou střeleckých položek ze vzduchovky vleže a vestoje (vždy pět ran), musí závodníci prokázat svoje znalosti ve vědomostním testu a také fyzičku při vykonání 30 dřepů.

Dospělí získají bonusové sekundy na 5. a 6. stanovišti za vypití svařáku, grogu, resp. vína či piva, děti za konzumaci čaje, vody, džusu nebo limonády. A aby bylo učiněno spravedlnosti za dost, budou si moci muži už na startu odečíst dvacet sekund za každé kilo nad limit tělesné hmotnosti 70 kg. Odčítat nebo přičítat se bude i v mládežnických kategoriích – dvanáctiletým zůstane dosažený čas, za každý rok pod tuto hranici se odečte minuta, za každý rok nad ni se naopak minuta přičte.

První ročník absolvovalo 150 nadšenců, při loňském druhém ročníku už bylo na startu přes 200 závodníků – od těch nejmladších až po dříve narozené. Za startovné (150 korun dospělí, 50 korun děti) získají závodníci teplou polévku a čaj, ti nejlepší pak hodnotné ceny.

„Soutěžíme v jednotlivcích i ve skupinách, ale ceny získají také nejtěžší a nejlehčí závodník, zároveň i nejmladší a nejstarší. Nakonec je slosovatelná soutěž všech startovních čísel, v níž je hlavní cenou barevný televizor,“ prozradil Petr Rynda.

Recesistický biatlon v Klech na Mělnicku, který se 30. prosince uskuteční od 10 do 16 hodin, bude moderovat Bořek Slezáček, organizačně vše zabezpečí čtyřicetičlenný pořadatelský tým. Pro všechny závodníky je připraveno zázemí ve fotbalových kabinách, kde bude několik obrazovek, na kterých se objeví nejen celkové, ale i průběžné pořadí všech vypsaných kategorií.