V Kunraticích čeká 82. ročník legendárního závodu přes tři kopce a tři potoky

Velká kunratická je jeden z nejstarších běžeckých závodů v Čechách. V neděli 8. listopadu odstartuje už její 82. ročník. Tento závod se koná bez přerušení od roku 1934 – je známý svým náročným profilem i rozmarným počasím a oblíbený pro svou unikátní atmosféru. Běžci v jeho průběhu zdolávají tři potoky a tři kopce včetně pověstného výstupu na Hrádek, kde je čeká na vzdálenosti 60 metrů převýšení 45 metrů, proto stejně důležité jako nohy jsou také jejich ruce.

Kunratice

Na start u Dolnomlýnského rybníka nebo altánu se opět postaví 3 400 účastníků, které prostřednictvím internetu do 12. října zaregistrovali pořadatelé z Atletického klubu Spartak Praha 4. Závodu se účastní malé dětí i běžečtí veteráni, běhá se na šesti tratích o délkách 370 až 3 100 metrů a organizátoři vyhlašují celkem 27 kategorií. První kategorie vyrazí na trať v 8:30 hodin, ženy přijdou na řadu v 9:10 a muži v 10 hodin.

Velká Kunratická umožňuje svou délkou start nejen klasických vyznavačů běhu, ale také zástupců dalších sportovních odvětví. Mezi účastníky bývají pravidelně fotbalisté, cyklisté, lyžaři, veslaři či hráči většiny kolektivních sportů. Právě vodáci a veslaři se na této trati s prudkými kopci umisťují na čelních místech. V loňském roce se běhu zúčastnili například kanoista Vavřinec Hradilek. veslařka Miroslav Knapková, skikrosař Tomáš Kraus či režisér, bavič a jeden z patronů projektu ČUS Sportuj s námi Jakub Kohák.

„Je třeba utíkat co nejplynuleji. Vědět, kam šlapu, nezastavovat se u vody. Přes potok je pak třeba jen přeletět, líznout hladinu, nebo do něj bleskurychle vkročit. Ale rozhodně se neunavovat skákáním. Já kopce raději vybíhám, nebo do nich aspoň chvátám. Rozhodujícím místem je přechod z posledního, třetího kopce do rovinky. Tam je třeba se dostat co nejdřív do tempa, do plynulého běhu,“ radí atlet, trenér a účastník závodu Petr  Choutka.

Vítězství bude obhajovat orientační běže Jan Procházka. Loni triumfoval už počtvrté za sebou a celkově popáté! Časem 11:25,2 minuty porazil o deset vteřin druhého muže v cíli Roberta Krupičku. Závod žen na 1 300 metrů vyhrála Kamila Gregorová, v závodu přes Hrádek byla nejlepší Pavla Schorná.

„Na této trati mám dvě silná místa. Za prvé z orientačního běhu jsem připravený na extrémně prudké seběhy, což dokážu zúročit cestou dolů z legendárního Hrádku. Za druhé mám oproti běžcům-specialistům větší sílu v nohách, takže po výběhu kopců jsem schopný stále držet atletický krok a svaly nemám tak zakyselené,“ prozrazuje Jan Procházka tajemství svého úspěchu.

Do Kunratic jezdí autobusy městské hromadné dopravy – vystupuje se na zastávce na Kostelním náměstí. Start a cíl závodu je u Dolnomlýnského rybníku.