V rámci opavského Festivalu de Capoeira bude v akci i brazilská legenda

Opava přivítá Festival de Capoeira. Foto: Vem Camará Capoeira Opava

Atraktivní program nabídne od pátku 11. března do neděle 13. března čtvrtý ročník Festivalu de Capoeira v Opavě. Bojové umění pocházející z Jižní Ameriky se zde představí veřejnosti v celé své kráse, chybět nebudou tréninky, slavnost i ukázky soubojů.

„Dveře našeho festivalu jsou otevřeny všem, tedy i návštěvníkům, které capoeira zaujala, ale dosud s ní nemají žádnou zkušenost. Nabízíme jim možnost se s ní na vlastní kůži seznámit a vyzkoušet si ji pod vedením zkušených trenérů,“ uvedla Martina Komárková z pořádajícího oddílu Vem Camará Capoeira Opava.

V pátek do slezské metropole dorazí z Klagenfurtu i legendární brazilský trenér Mestre Paçoca, neboli Sandro Felix dos Santos, pocházející z Recife. Opava je jedním z měst, kde dohlíží na capoeirové skupiny. V rámci festivalu se podělí o své zkušenosti a spolu se svými učni povede několik tréninků.

Program odstartuje v hale Slezského gymnázia v pátek v 18 hodin tréninkem pro děti do deseti let. O hodinu později je vystřídají děti do patnácti let a ve 20 hodin přijde řada na dospělé. V sobotu i v neděli budou od 10 hodin probíhat tréninky určené dětem a od 11,30 hodin dospělým. V sobotu v 16,30 budou diváci navíc svědky obřadu Batizado.

„V rámci Batizada nejprve nováčci, kteří u nás začínali s capoeirou třeba loni na podzim, získají své první pásky. Po nich zkušení bojovníci obdrží na základě svého progresu pásky značící vyšší úroveň a není přitom neobvyklé, že poskočí i o dva stupně. Systém pásků je podobný jako u karate, při Batizadu však není nutné projít přímo při obřadu zkouškou,“ vysvětlila Martina Komárková.