V Senohrabech už budou lyžaři myslet na blížící se sezonu

Jubilejní, 60. ročník Podzimního běhu lyžařů se koná v neděli 27. listopadu a pořádá ho lyžařský oddíl TJ Sokol Senohraby. Akce je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. Vše podstatné se uskuteční u lyžařské chaty na Vávrově palouku – přihlášky, prezentace, start i cíl.

senohraby

Hlavní závod je vypsán na vzdálenost 8 km pro muže a 4 km pro ženy. „Tratě vedou po lesních a polních cestách v členitém terénu v prostoru Vávrův palouk, Žlábky a Obora.  Všechny budou velmi dobře připravené  a uklizené,“ uvádí Iva Veselá, ředitelka závodu dospělých.

Intervalový start trojic po dvaceti sekundách pořadatelé „odmávnou“ pro pět věkových kategorií žen ve 13 hodin a pro stejný počet věkových kategorií mužů o dvacet minut později. V loňském ročníku triumfovali členové ASK Slavia Praha Michal Šmahel a Anna Kryšková. Čtrnáct mládežnických kategorií na šesti tratích od 60 metrů do 1500 m bude mít hromadné starty od 10 do 12 hodin. Prezentace se uskuteční od 9,30 do 12 hodin.

Pro vyznavače závodu Nordic running je připravená čtyřkilometrová trať bez rozdílu věku – muži na ni vyrazí v 9 hodin a ženy o deset minut později. Nejrychlejší závodníci v jednotlivých závodech si odnesou diplom, medaili a věcné ceny od partnerů závodu, děti se mohou těšit na sladké odměny.

„Účast očekáváme kolem 600 závodníků. Rekord drží rok 2013, kdy u nás závodilo 619 běžců,“ vypočítává Iva Veselá.

Historie závodu se začala psát v roce 1956 a u jeho zrodu stáli Antonín Smutný, Jitka a Vladimír Syrovatští. Do současného centra byl přesunutý v roce 1974, když ve zdejších lesích vznikly nové tratě. Pro lyžaře je Podzimní běh jedním z poslední výkonnostních testů před blížící se závodní sezonou.

Účast na senohrabských závodech si však nenechá ujít řada sportovců, nejen lyžařů. Dvojnásobným vítězem je například držitel bronzové medaile z letní olympiády v Aténách, moderní pětibojař Libor Capalini. Závod vyhrála i mistryně světa v cyklistickém orientačním běhu Martina Tichovská. Běželi tu mistr světa v orientačním běhu Jan Procházka, maratonští běžci otec František Pechek, jeho syn Petr a Jan Havlíček, trojnásobná olympionička –plavkyně Sandra Kasíková, ve Světovém poháru úspěšný vodní slalomář Pavel Kubričan nebo olympionik moderní pětibojař Jan Jakubíček.

Celý program dospělých i mládeže připravuje dvacítka organizátorů, při samotných závodech je potřeba součinnost 50 pořadatelů.

Aktuální informace o stavu tratí a přihlášek na www.sose.cz.