V senohrabských lesích bude opět živo

Podzimní běh lyžařů v Senohrabech má tradiční termín – vždy poslední listopadovou neděli. Letošní 59. ročník lesního a přespolního běhu se koná 29. listopadu na Vávrově palouku a pořádá ho lyžařský oddíl TJ Sokol Senohraby.

Senohraby

Historie závodu se začala psát v roce 1956, kdy u zrodu stáli Antonín Smutný, Jitka Syrovatská  a Vladimír Syrovatský. Do současného centra byl běh přesunutý v roce 1974, kdy v lesích mezi Senohraby a Čtyřkoly vznikly nové tratě.

„Pro lyžaře je náš závod jednou z posledních zkoušek před blížící se zimní sezonou. Zaběhnout si však přijíždějí i další sportovci,“ říká Iva Veselá a přidává zajímavá jména. „Dvakrát u nás v minulosti vyhrál bronzový medailista z olympiády v Athénách – moderní pětibojař Libor Capalini, běželi tu např. i vodní slalomář Pavel Kubričan nebo mistr světa v orientačním běhu Jan Procházka, olympionička v plavání Sandra Kasíková, známí maratonci František Pechek i jeho syn Petr. Loňský ročník vyhrála letošní mistryně světa v cyklistickém orientačním závodě Martina Tichovská.“

Vše podstatné se bude odehrávat u lyžařské chaty na Vávrově palouku – zde se přijímají přihlášky, bude tu i prezentace, start a cíl. Uzávěrka přihlášek je pro jednotlivé kategorie rozdílná – žákovské kategorie vždy do 30 minut před startem, mladší dorost dvacet minut před startem, starší dorost a dospělí se musí nahlásit do půl dvanácté. Starty na tratích od 60 do 1200 metrů budou hromadné, na distancích 4 a 8 km intervalové – na trať se po dvaceti sekundách vydá vždy trojice závodníků. Celkem se bude závodit ve čtyřiadvaceti kategoriích.

„Pro letošní ročník jsme zařadili jednu novinku – půjde o vložený závod v Nordic runningu,“ informuje Iva Veselá.

Podzimního běhu se zúčastňuje kolem 600 zájemců, rekord drží 57. ročník v roce 2013, kdy na senohrabských tratích závodilo 619 lidí.

Nejrychlejší tři v jednotlivých kategoriích si odnesou diplom, medaili a věcné ceny od partnerů závodu, děti se mohou těšit na sladké odměny. „Na louce u startu bude jako každý rok hřát táborový oheň, budeme mít připravený také stánek s občerstvením a partneři závodu představí vybavení pro běh na lyžích a další sporty v přírodě,“ dodává Iva Veselá.