Ve Víru běhají všichni. Nebude zde chybět ani Jakub Kohák

Obec Vír v údolí Svratky se chystá na velkou víkendovou sportovní událost. Po čtyřiašedesáté se zde uskuteční Malý svratecký maraton, který vyzve muže a ženy v celkem osmi věkových kategoriích k závodu na 32 kilometrů dlouhé trati. Na akci osobně přijede dohlédnout patron tohoto projektu a univerzální všesportovec Jakub Kohák.

„Chystám se tvrdě celý srpen tím, že držím ramadán. To znamená, že nepiju, nekouřím, chodím brzy spát. Je to sice těžké, ale když už jednou jsem patronem projektu, tak k tomu chci přistupovat zodpovědně. Celý závod nejspíš nebudu muset běžet, ale když, tak bych se vydal pěkně ťapy ťap do cíle – a hlavně abych tam vypadal dobře,“ poodhalil podrobnosti o „náročném“ tréninku a svých ambicích Jakub Kohák.

Organizátoři akce z místního sportovního oddílu Jiskra Vír ale nemysleli pouze na dospělé. Součástí závodního programu budou dopolední běžecké soutěže pro děti všech věkových kategorií. „Nejmenší závodníci do dvou let budou mít za úkol překonat v doprovodu rodičů trať dlouhou 75 metrů. V cíli na ně budou čekat hrabičky a lopatky na písek,“ láká nejmenší účastníky předseda Jiskry Vír Zdeněk Šudoma.

Starší děti dostanou od pořadatelů párek v rohlíku, tatranku, limonádu a čekat je budou trati od 150 do 1 200 metrů podle na věku. Ti nejlepší se mohou těšit na medaile a tašky plné dárkových předmětů, ve kterých bude spousta her věnovaných sponzorem. Prezentace k dětským závodům začne v 8 hodin a ukončena bude čtvrt hodiny před startem první kategorie v 9,15 hodin.

Po dopoledních dětských závodech na trať vyrazí nejprve ve 14,30 hodin dospělí v hlavním závodu, následováni o půl hodiny později dorostenci. Prezentace pro oba závody se bude konat ve Víru od 9,30 do 14 hodin.

Vítězové hlavního závodu se mohou těšit dokonce na finanční odměny. Vítěz každé kategorie získá 500 Kč, celkově nejrychlejší muž 3 000 Kč a žena 1 500 Kč. Speciální prémii ve výši 3 000 Kč organizátoři vypsali za překonání historicky nejrychlejšího času Jiřího Homoláče z roku 2014, který činí 1:45:02 hod. Peněžitá odměna čeká také na ty, kteří dosáhnou nejlepšího součtu časů společně s uplynulým závodem Bystřickem kolem Vírské přehrady.