Ve Víru budou běhat všichni

V sobotu 24. srpna se v obci Vír na Vysočině sejdou vyznavači běžeckého sportu. Uskuteční se zde  tradiční sportovní událost nazvaná Ve Víru běháme všichni, která se stala součástí projektu České unie sportu ČUS sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. Již po šestašedesáté se v údolí Svratky poběží Malý svratecký maraton a dalších mládežnické závody.

„V loňském roce se závodů zúčastnilo přes dvě stě padesát závodníků, z toho 178 dětí. Věříme, že i letošní účast bude obdobná. Opět jsou na programu dopolední závody pro nejmladší závodníky a mládež, odpoledne pak startuje hlavní maratonský závod a závod dorostu,“ uvádí předseda pořadatelského oddílu Jiskra Vír Zdeněk Šudoma.  

Závody nejmladších účastníků – Běh Vírem mládeže – pořadatelé rozdělili do sedmi věkových kategorií a soutěžící budou zdolávat tratě od 75 do 1 200 metrů. Pro závodníky ve věku od 15 do 18 let, v soutěži Běh Vírem dorostu, je připraven kilometrový okruh, který musí všichni třikrát zdolat.  

„Držíme se hesla – nikdo neodejde s prázdnou. Každý, kdo dokončí závod, obdrží diplom, nejméně pět nejlepších v každé kategorii potěšíme nějakým dárkem nebo sladkou odměnou. Všichni mladí závodníci také dostanou párek v rohlíku a limonádu,“ říká Zděněk Šudoma.

Po dopoledních dětských závodech na trať vyrazí ve 14,30 hodin dospělí v hlavním, dvaatřicetikilometrovém závodu. O půl hodiny později je budou následovat dorostenci. Prezentace pro oba závody se bude konat ve Víru od 9,30 do 14 hodin.

Vítězové hlavního závodu se mohou těšit dokonce na finanční odměny. Vítěz každé kategorie získá 500 Kč, celkově nejrychlejší muž 3 000 Kč a žena 1 500 Kč. Speciální prémii ve výši 3 000 Kč organizátoři vypsali za překonání historicky nejrychlejšího času Jiřího Homoláče z roku 2014, který činí 1:45:02 hod.

Během celého dne budou pro nejmenší k dispozici skákací atrakce. Nebude chybět ani tradiční maratonská veselice, na které vystoupí hudební uskupení Karel Gott revival Morava.