Velká cena Monaka – formule v teniskách s dlouholetou tradicí

35. Velká cena MonakaVýchodočeské malebné městečko Slatiňany nedaleko Chrudimi se v neděli 19. října promění v závodní okruh známý jako Velká cena Monaka. I když si závodníci místo helmy nasadí tenisky a pod kapotou se neozvou nadupané motory, ale napnou se vytrénované svaly, trať dostojí svému jménu a stejně jako v případě automobilového okruhu, potrápí svou náročností většinu účastníků. Závodu sice dala původně název restaurace Monaco, od níž se tradičně startuje, ale klikatá a kopcovitá trať s převýšením 200 metrů si brzy získala mezi běžci stejnou pověst jako ta v Monackém knížectví.

„Letos pořádáme už 35. ročník běhu, a tak věříme, že malé jubileum přiláká hodně účastníků. Pro běžce představuje náš závod skutečnou výzvu, okruh je výškově náročný, plný stoupání i klesání. Také proto je oblíbený u reprezentantů a vrcholových běžců. Přesto se na trať nebojí vydat i starší nadšenci nad sedmdesát let, nejstaršímu účastníkovi bylo v loňském roce dokonce 87 let. Nejrychlejší borci obvykle závod dokončí do 33 minut. Rekord tratě je však ještě o dvě minuty rychlejší,“ říká organizátor a hlavní rozhodčí závodu Jan Zajíc.

Sportovní událost, která je součástí celoročního prestižního běžeckého seriálu Velké ceny východních Čech, nabízí dvě tratě o délce 3,6 a 10 kilometrů. Delší z okruhů však vyžaduje skutečně kvalitní přípravu, protože v nelehkém lesním terénu místního kopce Hůra musí sportovci čelit velkému převýšení. Start kratší trasy pořadatelé naplánovali v 10:30 hodin, hlavní běh začne v 10:35 hodin.

„Pro nejúspěšnější sportovce v každé kategorii jsme připravili zajímavé věcné ceny, všichni si přitom na památku odnesou diplom a účastnickou medaili. Nejrychlejší závodník navíc letos ještě získá zvláštní medaili jubilejního 35. ročníku Velké Ceny Monaka,“ dodává Jan Zajíc.

V cílových prostorách organizátoři navíc pohostí všechny unavené účastníky v místní restauraci s výmluvným názvem Monaco.